Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal Średniowiecznej Europy

15.08.2014

Pokazy średniowiecznej broni palnej i dawnych rzemiosł, a także walki wojów i rycerzy - to niektóre z atrakcji pierwszego Festiwalu Średniowiecznej Europy, który rozpocznie się jutro w Kamieniu Pomorskim (Zachodniopomorskie).

Do miasta zjeżdżają już rekonstruktorzy odtwarzający kulturę wczesnośredniowiecznych Słowian i Wikingów, późniejszych zakonów rycerskich m.in. joannitów i templariuszy i rycerzy ze schyłku epoki. Festiwal ma pokazywać jak zmieniało się życie podczas kilku średniowiecznych wieków.

Szczególnie ciekawie zapowiada się pokaz bombardierów, którzy będą strzelali z kopii dawnych hakownic, moździerzy i armaty - powiedział w piątek PAP Tomasz Andrzejewski z Centrum Słowian i Wikingów, które organizuje imprezę. W walce wręcz zmierzą się ze sobą wojowie i rycerze. "Interesujące będą także walki wojowników z różnych epok, które pokażą w praktyce różnice w wyposażeniu i sztuce wojennej na przestrzeni wieków" - dodał Andrzejewski.

Zaplanowano także bitwę jaką pod Kamieniem Pomorskim w XIII w. stoczył książę z dynastii Gryfitów Barnim I Dobry z brandenburczykami i joannitami.

"Widzowie obejrzą oczywiście walki, ale będą mogli także włożyć zbroję i poczuć się tak, jak średniowieczny rycerz" - powiedział Andrzejewski.

Znużeni wojennym zgiełkiem będą mogli odpocząć przy dźwiękach muzyki dawnej i średniowiecznej strawie. Rzemieślnicy pokażą także jak powstawały instrumenty muzyczne i jak przyrządzić smaczne podpłomyki. Będzie można poznać również tajniki zielarstwa, hafciarstwa czy filcowania. 

Dla śmiałków przewidziano konkurs łuczniczy, a dla niewiast konkurs na najpiękniejszy strój. Wszyscy będą mogli wziąć udział w grach i zabawach plebejskich.

W pierwszej edycji festiwalu, która potrwa dwa dni, ma wziąć udział około 150 rekonstruktorów. Impreza ma się odbywać cyklicznie.

"W Kamieniu Pomorskim, który był w średniowieczu ważnym ośrodkiem handlowym, chcemy zbudować skansen historyczny poświęcony okresowi od XIII do XV w." - powiedział Andrzejewski. "Powstanie tu 30 budynków, wśród których będzie m.in. karczma, młyn wodny, domek kata czy rotunda. Na jednej ulicy będzie można zobaczyć jak średniowieczna architektura, ale także życie dawnych ludzi ewoluowało przez ten czas" - dodał. Jak powiedział, pierwsza chata może powstać jeszcze w tym roku.

Jak powiedział Andrzejewski, średniowieczny skansen w Kamieniu Pomorskim będzie drugim po skansenie poświęconym kulturze wczesnośredniowiecznych Słowian i Wikingów w pobliskim Wolinie, który będzie kompleksowo pokazywał dawne życie.

Kamień Pomorski jest jednym z najstarszych miast Pomorza Zachodniego. Tutaj przenikały się wpływy słowiańskie, a później polskie, duńskie, brandenburskie, szwedzkie, a także pruskie. Dawniej Kamień Pomorski był stolicą księstwa i biskupstwa pomorskiego. Wśród dobrze zachowanych zabytków znajduje się niezwykle cenny zespół katedralny, który tworzy dziewięć budowli. Jedną z nich jest najstarsza i najcenniejsza budowla Pobrzeża Bałtyku romańsko-gotycka katedra z unikalnym wirydarzem i cennymi barokowymi organami.


PAP/kop
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook