Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal Kultury Nordyckiej od czwartku w Gdańsku

22.11.2017
baltycki-kampus-oliwa
Festiwal Kultury Nordyckiej od czwartku w Gdańsku

Filmy, dyskusje i warsztaty językowe to główne punkty programu 2. Festiwalu Kultury Nordyckiej Nordic Focus Festival rozpoczynającego się w czwartek w Gdańsku. Jego gośćmi będą m.in. pisarz i reżyser Daniel Dencik oraz pisarka Lisbeth Nebelong z Danii.

"Ze Skandynawią i krajami nordyckimi dzieli nas tylko Bałtyk. Spróbujemy sprawdzić podczas festiwalu co nas różni, a co nas łączy. Skupiamy się na spotkaniach z twórcami kina, literatury i innych dziedzin kultury. Nasza impreza, biorąc pod uwagę tak szerokie i wieloaspektowe spojrzenie na tradycję krajów północnych, jest największym festiwalem nordyckim w Polsce" - powiedział w środę PAP koordynator Nordic Focus Festival Tomasz Pupacz z Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego Alternator.

Na festiwalu pojawi się duński pisarz i reżyser Daniel Dencik, którego dwa filmy - "Moon Rider" i "Wyprawa na koniec świata" - zostaną pokazane publiczności.

Daniel Dencik (ur. 1972) opublikował siedem książek, w tym poezję, opowiadania, eseje oraz jedną powieść. Studiował filozofię na Uniwersytecie Sztokholmskim oraz montaż filmu w Narodowej Szkole Filmowej w Kopenhadze.

Do Gdańska przyjedzie też duńska pisarka Lisbeth Nebelong (ur. 1955 r.). W 2003 roku zadebiutowała powieścią "Kiedy anioły grają Mozarta", a następnie napisała "Farerski blues" (2008) i "Mode i mol" (2014). Każdą z tych trzech książek można czytać niezależnie, ale stanowią one zarazem trylogię o Wyspach Owczych i życiu miejscowej ludności.

W spotkaniach uczestniczyć też będą polska publicystka i pisarka mieszkająca w Szwecji Katarzyna Tubylewicz oraz blogerzy podróżnicy: Natalia Kołaczek, Piotr Mikołajczak i Emilia Długa.

Specjalnym elementem tegorocznej edycji festiwalu będą też punkty programu związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Finlandię.

Dla osób zainteresowanych tym jak wymawia się specyficzne litery w alfabecie duńskim i norweskim, zorganizowane zostaną warsztaty językowe. Podczas festiwalu nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Najmłodsi będą mogli np. zajrzeć do wioski wikingów, a także obejrzeć film o ich fińskich rówieśnikach. Przewidziane są również warsztaty literackie dla przedszkolaków, którzy będą mieli okazję zaprzyjaźnić się z Albertem, bohaterem ulubionej szwedzkiej serii książek dla dzieci.

2. Festiwal Kultury Nordyckiej potrwa do soboty.

 

(PAP)

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook