Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal kultury ludowej "Wszystkie mazurki świata"

20.04.2014

W poniedziałek rozpocznie się w Warszawie festiwal "Wszystkie Mazurki Świata". Podczas koncertów zabrzmi muzyka z terenów polskich, litewskich, białoruskich i ukraińskich.

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin polskiego badacza kultury ludowej. Z tej okazji publiczność festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" będzie mogła słuchać i tańczyć do utworów zebranych i zapisanych przez Kolberga, który zachował 10 tys. rodzimych melodii ludowych.

By odnaleźć muzyków wykonujących muzykę zgodnie z tradycją regionu, organizatorzy festiwalu przeprowadzili poszukiwania. Udało się nawiązać kontakty z zarówno starszymi wykonawcami, których gry uczyły ich matki i babki, jak i z zespołami złożonymi z młodszych osób uczących się od starych muzykantów lub odtwarzających tradycyjną muzykę z nagrań archiwalnych. Koncerty pod hasłem "Rzeczpospolita Kolberga" odbędą się w środę na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w czwartek i piątek w Centrum Artystycznym "Sen Pszczoły".

Według Jagny Knittel, zajmującej się promocją festiwalu, takich "autentycznych" wykonawców można jeszcze znaleźć w Wielkopolsce, na Podhalu, Huculszczyźnie, Polesiu ukraińskim i w Polsce centralnej, gdzie "jest jeszcze wielu muzykantów, skrzypków, harmonistów, bębnistów". "Są jednak miejsca, gdzie osób, które pamiętają dawne pieśni czy muzykę, już praktycznie nie ma albo są w bardzo podeszłym wieku. Tak jest np. na Kujawach. Podobnie jak nie ma już tradycyjnej muzyki Bojków czy Łemków albo muzyki żydowskiej z polskich wsi na Rzeszowszczyźnie" - mówiła PAP Knittel.

Na Kujawach, gdzie tradycja muzykowania nie przetrwała, Justyna Piernik wraz z zespołami Warszawa Wschodnia i Janusz Prusinowski Trio dokonała muzycznej rekonstrukcji. "Od wielu miesięcy trwają wyjazdy na Kujawy, spotkania z różnymi zespołami, wykonawcami, poszukiwania w archiwach, do których dostęp często nie jest prosty, analizowanie zapisków Kolberga, a wreszcie przyswajanie tej muzyki przez członków zespołów" - powiedziała Knittel. Muzyki z Wielkopolski i odtworzonych utworów z Kujaw będzie można posłuchać na koncercie środowym.

Podobny projekt odtwarzania muzyki zrealizowano na Suwalszczyźnie. Zrekonstruowane melodie regionu zostaną zaprezentowane w czwartek. Zagrają także zespoły z krain północno-wschodnich "Rzeczpospolitej Kolberga". Męska kompania wołoczebna z okolic Puszczy Knyszyńskiej wykona podlaskie pieśni. Dominika Czekun, Ludmiła Wostrikow i Jurij Kowalczuk zaśpiewają pieśni z Polesia ukraińskiego. Zagrają też kapele litewska Mindre i białoruska Kapela Na Taku.

Wydarzeniem festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" będzie piątkowy koncert prezentujący muzykę z Huculszczyny, Podola, Lubelszczyzny, Wołynia, Rzeszowszyzny, Słowacji i Podhala. Wystąpią na nim goście z Ukrainy: górale z Huculszczyzny oraz Susanna Karpenko z Kijowa z Sergiejem Ochrimczukiem i Maksimem Bereżniukiem, którzy odtworzą muzykę Łemków i Bojków, a Andrij Ljaszuk zagra na lirze i zaśpiewa pieśni dziadowskie z Wołynia i Podola. Publiczność usłyszy także zespół Zokopiany z Janem Karpielem Bułecką, orawskiego dudziarza Juraja Dufka, cymbalistę z Rzeszowszczyzny i kapelę Brodów, odtwarzającą muzykę żydowską z tego regionu.

Ci, którzy chcieliby nauczyć się gry lub śpiewu, będą mogli wziąć udział w warsztatach w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej. Odbędą się tam lekcje śpiewu mazurkowego, kurpiowskiego, wielkopolskiego, poleskiego i lubelskiego. Chętni będą mogli nauczyć się gry na bębenku, harmonii polskiej i skrzypcach. Zostaną zorganizowane także warsztaty gry na skrzypcach, którzy nigdy na tym instrumencie nie grali. Odbędą się też warsztaty basowania i sekundowania rzeszowskiego.

Tradycyjnie festiwal rozpocznie się drugiego dnia świąt wielkanocnych w kościele pokamedulskim w Lasku Bielańskim. W czasie mszy Mazurkowa Grupa Śpiewacza wykona pieśni wielkanocne, a po jej zakończeniu na placu przed świątynią będzie można zatańczyć mazurka, kujawiaka czy polkę. Do tańca zagra Janusz Prusinowski, który wraz z Kają Prusinowską i festiwalową publicznością będzie śpiewać w podziemiach kościoła pokamedulskiego.

Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata" potrwa do soboty.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. festivalmazurki.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook