Jedynie prawda jest ciekawa


Feministki chcą więcej pań na ulicach

21.02.2012

To nie jest kraj dla kobiet - uznały włoskie feministki, które zaprotestowały przeciwko temu, że niemal wszystkie ulice i place w ich kraju dedykowane są mężczyznom. Dlatego i w tej dziedzinie potrzebny jest, ich zdaniem, parytet.

Wystarczy przejść się po jakimkolwiek mieście lub miasteczku we Włoszech, by przekonać się, że ulice, place, skwery, aleje, parki oraz szkoły dedykowane kobietom należą do rzadkości - podkreśliła działaczka ruchu kobiecego, nauczycielka geografii w szkole średniej Maria Pia Ercolini, autorka przewodników turystycznych, dedykowanych miejscom, związanym z kobietami. Uznała ona, że tocząca się we Włoszech walka o parytet w parlamencie i władzach lokalnych nie wystarczy. Trzeba według niej iść dalej i wprowadzić go także w nazewnictwie.

Ercolini wystąpiła z inicjatywą na rzecz nazewnictwa kobiecego, która cieszy się dużym poparciem na portalach społecznościowych i w organizacjach feministycznych. Jej celem jest wywieranie nacisków na władze miejskie i samorządy , aby - jak podkreśliła - wyeliminować te nierówności czy wręcz dyskryminację w nazewnictwie.

Feministki, które przystąpiły do tej inicjatywy, rozpoczęły w dziesiątkach miast i miejscowości od Sycylii po Alpy liczenie ulic, placów i skwerów dedykowanych kobietom i tych, noszących nazwiska mężczyzn.

Rezultaty, jak zauważają włoskie media, są zdumiewające. W Rzymie na 14270 ulic tylko 336 dedykowanych jest kobietom. To zaledwie 2,3 procent. W Neapolu wszystkich ulic jest 1165, spośród których 55 nazwano imieniem i nazwiskiem znanej kobiety. W Perugii proporcje te wynoszą: 580 ulic "męskich" i 31 "kobiecych", a w Sassari na Sardynii: 300:2.

Jak wynika z tych analiz, przegrywają nawet święte. W jednym z miast doliczono się 95 ulic i placów z imionami świętych , ale tylko 17 z nich to kobiety.

Odsetek ulic nazwanych na cześć kobiet nie przekracza w poszczególnych miastach i miasteczkach 5-6 procent.

Po sporządzeniu tej statystyki feministki przystąpiły do drugiego etapu ofensywy, czyli zasypywania władz miejskich listami elektronicznymi i petycjami. Piszą w tych listach: "Chcemy, aby nasze żądania zostały uznane z okazji Dnia Kobiet 8 marca. Chcemy złożenia obietnicy, że trzy następne ulice zostaną w najbliższym czasie nazwane imionami kobiet".

Niektórzy burmistrzowie i zarządy miast już odpowiedziały na ten postulat. Wszyscy zapewniają, że nie zdawali sobie sprawy z istniejących dysproporcji w nazewnictwie. Pojawiły się też pierwsze deklaracje spełnienia żądań.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook