Jedynie prawda jest ciekawa


"Fasola niepodległości" uświetni rocznice

08.04.2014

25-rocznicę częściowo wolnych wyborów w Polsce oraz 500-lecie Reformacji, luterański duchowny ks. Jan Byrt zasadził w Szczyrku słynną „fasolę z orzełkiem”.

Ks. Byrt przypomina, że nasiona fasolki z orzełkiem mają długą historię.

- Już na pierwszy rzut oka fasola wywołuje zdumienie. Jej białe nasiona natura ozdobiła oryginalnym znamieniem w kolorach wiśniowo-czerwonym w kształcie orzełka. Co ciekawe, na niektórych ziarnach nad orzełkiem występuje niewielka plamka, przypominająca koronę polskiego godła – opisuje duchowny i zwraca uwagę, że tę odmianę fasoli traktowano niegdyś jako symbol patriotyczny, a jej uprawianie w czasach rozbiorów było surowo karane.

Sadząc fasolę, ks. Byrt chce uczcić jubileusz 500-lecia Reformacji, który przypada na 2017 rok, oraz rocznicę 4 czerwca, kiedy minie 25 lat od wyborów w 1989 r.

Idea Ogrodu Reformacji powstała 4 lata temu. Pomysł ks. Byrta to z jednej strony próba przeciwdziałania usychaniu lasów w Beskidach, z drugiej pragnienie upamiętnienia trwającej w Kościele  ewangelicko-augsburskim na całym świecie „Dekady Lutra”. W ramach przedsięwzięcia zasadzono już kilka tysięcy drzew, m.in. sosny z Sosnowca, buki z Buczkowic, lipy z Lipowca, brzozy z Brzezówki, cisy z Cisownicy, modrzewie, jodły i świerki.

Przy plebanii i kościele w Szczyrku Salmopolu rosną też cztery buki upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię, a także dwóch duchownych, którzy także zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku: ewangelika, ks. Adama Pilcha i prezydenckiego kapelana, ks. Romana Indrzejczyka.

KAI

[FOTO: potrawyregionalne.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook