Jedynie prawda jest ciekawa


Fantastyczny festiwal

21.03.2014

Modele "Gwiezdnych wojen", tysiące książek, setki gier, wystawy rysunków oraz - to niektóre z atrakcji, które można zobaczyć na Festiwalu Fantastyki "Pyrkon", który rozpoczął się w Poznaniu. Według organizatorów to największa impreza poświęcona fantastyce w kraju.

W trakcie trwającego do niedzieli festiwalu jego uczestnicy mogą wziąć w ponad 1000 wydarzeń, takich jak m.in. wystawy, wykłady, spotkania z autorami, będą mogli być uczestnikami gier.

Na zaproszenie organizatorów na "Pyrkon" przyjechało 95 gości specjalnych, którzy są autorami książek, gier, komiksów oraz rysunków. Sa to m.in. Tad Williams - pisarz, autor cyklu "Pamięć, smutek, cierń"; Michał Jakuszewski - tłumacz książek i opowiadań; Andrzej Pilipiuk - pisarz, autor cyklu o Jakubie Wędrowyczu oraz Umberto Pignatelli - twórca gier fabularnych.

Podczas festiwalu zobaczyć będzie można także ok. 6. tys. komiksów ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Wśród nich znalazły się wydawnictwa polskie, ale również obcojęzyczne m.in. angielskie i francuskie.

Na stoisku firmy G3 zagrać będzie można w ponad 20 gier, m.in. są tam cztery tytuły prototypowe, które swoją premierę będą miały w tym roku. Jak zaznacza Kaja Pietrasiak z firmy G3 uczestnicy festiwalu będą mogli zagrać także z autorami gier. - To gry, w których gracze będą musieli m.in. stworzyć swoje imperium czy zbudować miasto. W jednej z nich gracz musi tak poprowadzić swoją postać, aby zdobyła ona zaufanie króla - powiedziała Pietrasiak.

Zwiedzający będą mogli również zobaczyć 11 modeli postaci, statków oraz broni pochodzących z serii filmów "Gwiezdne wojny". Wśród nich znalazły się m.in. postacie Droida oraz Yody, a także statek Star Destroyer czy budowla Moisture Farm Luke'a Skywalkera

- Pierwsze modele powstały w latach 80-tych, ale one nie przetrwały próby czasu. Te, które można oglądać na festiwalu, zostały zbudowane w ciągu ostatnich 14 lat. Konstrukcja największych zajęła nawet trzy lata. Budowaliśmy je z m.in. drukarek, komputerów czy długopisów. „Gwiezdne wojny” zrobiły na nas kilkanaście lat temu wrażenie, postanowiliśmy to wykorzystać i zrobić coś dla siebie oraz innych fanów tej serii - powiedział współautor modeli Adam Kulesza z Elbląga.

Na "Pyrkonie" pomiędzy stoiskami przechadzają się "fantastyczne", postaci znane z książek oraz filmów; widać m.in. rycerzy, komandosów i czarodziejki. Dawid z Katowic przebrał się za komandosa Umbrella Corporation z filmu "Resident Evil". Jak zaznaczył po raz pierwszy zdecydował się na festiwal przyjechać w przebraniu, choć bierze w nim udział po raz czwarty.

- Jestem fanem horrorów i zombie, dlatego wybór stroju nie był trudny. Dla mnie "Pyrkon" jest okazją do spotkania wielu znajomych w jednym miejscu. Od dziecka jestem związany z fantastyką i staram się od kilku lat przyjeżdżać do Poznania - przyznał.

Z kolei Fabian z Włocławka na "Pyrkonie" jest po raz pierwszy. - Od ośmiu lat interesuje się głównie anime i mangą. Czytałem dużo o festiwalu, byłem ciekaw jak on wygląda i w końcu postanowiłem przyjechać - zaznaczył.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[PAP/Paweł Jaskółka]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook