Jedynie prawda jest ciekawa


Europejski Zjazd Mensy. 450 geniuszy przyjechało do Krakowa

10.08.2016

Ok. 450 geniuszy z całego świata przyjechało do Krakowa na rozpoczynający się w środę Europejski Zjazd Mensy. Mensa to najstarsza i najbardziej znana organizacja, która skupia ludzi o wysokim ilorazie inteligencji.

Jak powiedział PAP jeden z organizatorów wydarzenia Konrad Mikułko, na Europejskim Zjeździe Mensy członkowie tego stowarzyszenia spotykają się po raz dziewiąty, a po raz pierwszy w Polsce. Podczas Zjazdu w Krakowie świętują także 70-lecie Mensy.

Najinteligentniejsi ludzie świata - głównie z Europy - mają być pod Wawelem do niedzieli. W tym czasie będą dyskutować, ale i zwiedzać najciekawsze zabytki i instytucje w mieście.

"Zjazd ma na celu integrację członków stowarzyszenia, wymianę międzykulturową i poznawanie kultury kraju, który jest organizatorem spotkania. Chodzi również o stworzenie platformy ułatwiającej wymianę doświadczeń w zakresie propagowania wiedzy o inteligencji" - wyjaśnił Mikułko.

Mensa International to najstarsza i najbardziej znana organizacja zrzeszająca osoby o najwyższym ilorazie inteligencji. Liczy ponad 120 tys. członków ze 100 krajów świata.

Krajowe oddziały Mensy istnieją w ponad 40 państwach. W Polsce stowarzyszenie liczy ponad 1,5 tys. aktywnych członków. Aby należeć do Mensy - mówił Mikułko - trzeba zdobyć odpowiednią liczbę punktów w teście IQ. Testy inteligencji mierzone są w trzech skalach, które jednak mają taką samą trudność. W Polsce, jak i wielu innych krajach, test Mensy jest wykonywany w międzynarodowej skali Cattella. Osoba, która chce przynależeć do elitarnej organizacji, musi zdobyć co najmniej 148 punktów w tej skali.

W USA testy inteligencji są mierzone w skali Wechslera - tam, by przynależeć do Mensy trzeba zdobyć 130 punktów; ten wynik jest równy 148 punktom w skali Cattella.

Testy IQ badają inteligencję abstrakcyjną, niezależną kulturowo. Test nie składa się z zadań językowych, ale obrazkowych - tak by równe szanse miały różne osoby, niezależnie od wykształcenia. Badanie uwzględnia też inne czynniki, np. wiek.

Mensa zrzesza zarówno osoby, które uważają się za tzw. "umysły ścisłe", jak i te postrzegające się jako "umysły humanistyczne".

Mikułko pytany przez PAP, czy najinteligentniejsi ludzie są "inni", odpowiedział, że rzeczywiście niektórzy z góry przypisują wyjątkowo inteligentnym osobom pewne cechy. "Myśli się, że np. są zapatrzeni w siebie albo odcięci od społeczeństwa i nie potrafią się odnaleźć. Ale mnie się wydaje, że to, jaki kto jest, zależy również od cech charakteru" - powiedział i dodał, że wysoki iloraz inteligencji jest potencjałem, który można wykorzystać.

Zadaniem Mensy jest tworzenie takiego środowiska, by bardzo inteligentni ludzie mogli rozwijać swój potencjał, aby wzajemnie się motywowali do działania. Organizacja propaguje także wiedzę o inteligencji.

Polska przystąpiła do Mensy w 1989 r.

 

wkt/PAP

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook