Jedynie prawda jest ciekawa


Espresso esclusivo italiano

13.04.2012

W barach w całych Włoszech obchodzono Dzień Espresso. Mimo że ceny kawy rosną, wzrasta także każdego roku jej konsumpcja.

Włosi z niedowierzaniem obserwują, jak w barach cały czas rośnie cena maluteńkiej filiżaneczki mocnej kawy z powodu nawet dwukrotnego wzrostu cen na międzynarodowych rynkach.

W Mediolanie trzeba zapłacić za espresso już nawet 1,5 euro.

Ale z danych dotyczących sprzedaży wynika, że wciąż bierze górę zwyczaj przychodzenia do baru, nawet kilka razy dziennie.

Przy okazji piątkowych obchodów eksperci powiedzieli w mediach, że prawdziwe espresso może być tylko "made in Italy".

- Za granicą nikt nie jest w stanie zaparzyć takiej samej kawy, to kwestia kultury - zauważył jeden ze znawców, cytowany przez agencję Ansa.

Wyraża się przy okazji opinię, że największym wrogiem espresso nie jest jego cena, ale gorsza jakość, która może skłonić wielu kawoszy do zmiany przyzwyczajeń i rodzaju wypijanego napoju.

- Takie inicjatywy, jak ten dzień mają zasadnicze znaczenie w namawianiu do tego, by pić kawę z większą uwagą, zwłaszcza jeśli chodzi o jej jakość - podkreślił prezes Krajowego Instytutu Włoskiego Espresso Luigi Zecchini.

Przypomniał przy okazji jako wiecznie aktualny słynny slogan reklamowy sprzed kilku lat: - Kawa to przyjemność; jeśli nie jest dobra, to jaka to przyjemność?

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook