Jedynie prawda jest ciekawa


Ekolodzy sprowadzili kolejnego rysia z Estonii

17.04.2012

Młodą samicę rysia wypuścili na wolność w Puszczy Piskiej ekolodzy z organizacji WWF Polska. To już trzeci osobnik sprowadzony w tym roku z Estonii w celu w ratowania nielicznej populacji tego gatunku na Mazurach.

Dwuletnia samica rysia nizinnego została odłowiona w estońskich lasach i przewieziona do nowego siedliska w nadleśnictwie Spychowo - poinformował PAP Stefan Jakimiuk z organizacji WWF Polska.

Miesiąc wcześniej ekolodzy sprowadzili z Estonii dwa dorosłe samce rysia i wypuścili je w Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckich. Wszystkie osobniki wyposażono w obroże z nadajnikami, dzięki czemu można śledzić ich losy.

"Samce poznają jeszcze teren, są bardzo ruchliwe, jeden z nich wychodzi nawet poza kompleksy leśne. Samica na razie trzyma się miejsca, gdzie została wypuszczona" - powiedział Jakimiuk. Dodał, że leśnicy znaleźli resztki sarny upolowanej przez jednego z estońskich rysi, co pokazuje, że drapieżniki dobrze sobie radzą w nowym środowisku.

Organizacja WWF Polska planuje sprowadzenie jeszcze jednego rysia z Estonii. Jest to wynik realizowanego razem z Lasami Państwowymi programu "Duże drapieżniki w Polsce", służącego reintrodukcji tych zwierząt na Mazurach.

W ramach tego programu od 2007 r. w mazurskich lasach wypuszczono 11 rysi urodzonych w niewoli. Dorosłe osobniki umieszczane były w wolierach w głębi lasów, a ich potomstwo mogło wydostawać się przez niewielkie przejścia poza ogrodzenie i wracać do wnętrza, aż do całkowitego usamodzielnienia się w naturalnym środowisku.

Rysie od 1995 r. podlegają w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej i jako zagrożone wyginięciem zostały wpisane do polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Populacja tego drapieżnika w całym kraju szacowana jest na 200 sztuk. Na Mazurach jest obecnie nie mniej niż osiem dziko żyjących rysi, ekolodzy chcą zwiększyć ich liczbę do 20-40 sztuk.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook