Jedynie prawda jest ciekawa


Edukacja po włosku

04.05.2012

Skandal finansowy w Lidze Północnej ma też groteskowe oblicze - informują w piątek włoskie media. Za partyjne pieniądze kupiono przed kilku laty nie tylko złoto i diamenty, ale i dyplom uniwersytetu dla syna ówczesnego lidera ugrupowania Umberto Bossiego, Renzo.

Dyplom prywatnego Uniwersytetu Kristal z Tirany, przechowywany w sejfie podejrzanego o malwersacje byłego skarbnika Ligi, znalazła Gwardia Finansowa, prowadząca dochodzenie w sprawie sprzeniewierzenia partyjnych pieniędzy z budżetu państwa.

Prasa ujawniła, że 22-letni Renzo Bossi w rekordowym tempie uzyskał dyplom albańskiej uczelni. Według włoskiej policji skarbowej wszystko wskazuje na to, że dyplom został kupiony za pieniądze Ligi Północnej.

Z odnalezionego dokumentu wynika, że Bossi junior, który - jak przypomina "La Repubblica" - dopiero za czwartym razem w 2009 roku z wielkim trudem zdał maturę, w ciągu niespełna roku na uniwersytecie w Tiranie zaliczył trzyletni program studiów na kierunku zarządzanie przedsiębiorstwem na Wydziale Ekonomii. Zdał przy tym 29 egzaminów w języku albańskim. Dyplom wystawiono mu we wrześniu 2010 roku.

Wcześniej włoskie media ujawniły, że Renzo Bossi traktował kasę ugrupowania, założonego przez jego ojca, jak "prywatny bankomat", z którego regularnie pobierał ogromne sumy na własny użytek.

Umberto Bossi, wieloletni sojusznik byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego i były minister w jego rządach, przyznał, że doszło do nieprawidłowości finansowych. W związku ze skandalem założyciel Ligi ustąpił w kwietniu ze stanowiska jej szefa, a jego syn zrezygnował z mandatu radnego w Lombardii. Niedawno zapowiedział, że podejmie pracę jako murarz lub rolnik.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook