Jedynie prawda jest ciekawa


Pożegnaliśmy wybitnego fizyka, kosmologa i...gwiazdę popkultury

14.03.2018
stephen-hawking
Pożegnaliśmy wybitnego fizyka, kosmologa i...gwiazdę popkultury

Astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk - Stephen Hawking. Miał 76 lat.

Stephen Hawking przysłużył się społeczeństwu poświęcając ponad 40 lat pracy naukowej. Zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Początkowo sceptyk w kwestii istnienia czarnych dziur, ostatecznie opracował teoretyczny dowód na ich promieniowanie. Do tej pory nie przeprowadzono takiego dowodu. Był również współtwórca twierdzeń odnoszących się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności. 

Zmarł w Cambridge, mieście swojej macierzystej uczelni University of Cambridge, gdzie wykładał jako profesor matematyki i fizyki teoretycznej. 


Hawking został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Orderem Towarzyszy Honoru. Był członkiem Royal Society i Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures & Commerce. 

Był autorem wielu książek popularnonaukowych. “Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur” przez rekordowo długi czas była bestsellerem na liście British Sunday Times. 

Na stwardnienie zanikowe boczne Stephen Hawking zachorował w wieku 21 lat. O diagnozie dowiedział się tuż przed ślubem z Jane Wilde. Mimo, że lekarze dawali mu 2 do 3 lat życia, Stephen Hawking żył jeszcze pół wieku. 

Choroba postępowała i fizyk stopniowo tracił władanie we własnym ciele, które objęte zostało paraliżem. Z otoczeniem porozumiewał się za pomocą syntezatora mowy. 

Mimo choroby ciała, Hawking zachowywał wysoką sprawność intelektualną, pracując umysłowo do końca swoich dni. Martwiła go przyszłość ludzkości, był zwolennikiem przeniesienia się życia do przestrzeni kosmicznej. Sam planował lot w kosmos. W 2007 roku odbył lot w stanie nieważkości, stając się pierwszą sparaliżowaną osobą,m która tego dokonała. 

 Postać Hawkinga pojawiała się także w popkulturze - stał się bohaterem jednego z odcinków popularnej kreskówki amerykańskiej “The Simpson”, występując jako “najmądrzejszy człowiek na świecie”. Osobiście zagrał natomiast w serialu “Teoria wielkiego podrywu”. 

 Stephen Hawking odszedł od nas wczesnym rankiem 14 marca 2018 r. Przed śmiercią nawiązywał do problemów ochrony środowiska, potrzeby zjednoczenia ludzi, jako “obywateli świata”. Wzywał do działania i pracy naukowej.


MP/fot. Wikicommons

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook