Jedynie prawda jest ciekawa


Dziewczyny na politechnikach

02.04.2012

Kobiety stanowią już 35 proc. ogólnej liczby studentów polskich uczelni technicznych. W ciągu pięciu lat przybyło ich ponad 14 tysięcy - wynika z raportu "Dziewczyny na politechnikach 2012", który zaprezentowano w poniedziałek w Warszawie.

Raport, przygotowywany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, pokazuje że w ciągu pięciu lat prowadzenia akcji "Dziewczyny na politechniki" liczba kobiet studiujących na uczelniach technicznych wzrosła o pięć procent, czyli przybyło ich ponad 14 tysięcy.

- Dziewczyny mają naturalne predyspozycje do tego, by być inżynierami - ocenił w poniedziałek rektor Politechniki Warszawskiej prof. Włodzimierz Kurnik. Jego zdaniem najważniejszą cechą inżyniera jest odpowiedzialność. - Inżynier musi mieć odwagę stanąć pod mostem, który skonstruował; polecieć samolotem, który wyszedł spod jego ołówka czy komputera. Trzeba być też niezależnym, mieć krytyczny stosunek do rzeczywistości. Dziewczyny to wszystko mają. Są rzetelne i uczestniczą w zajęciach dużo sumienniej niż ich koledzy - przekonywał prof. Kurnik.

Zdaniem prodziekana ds. studenckich Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Andrzeja Wysmołka akcje takie jak "Dziewczyny na Politechniki" trzeba zaczynać jak najwcześniej, od licealistów, gimnazjalistów, a nawet przedszkolaków. - Stereotypy wynikają z tego, że nawet dobór zabawek powoduje, że dziewczyny nie garną się do nauk ścisłych - powiedział dr hab. Wysmołek.  

Raport "Dziewczyny na politechnikach 2012" pokazuje, że uczelnie techniczne były jedynymi wśród których - w ostatnich latach - nie odnotowano spadku liczby studentów. - Przy czym wzrost liczby studiujących na politechnikach jest wyłącznie zasługą dziewcząt - wyjaśniła podczas konferencji kierownik projektu "Dziewczyny na politechniki" Bianka Siwińska.

W roku akademickim 2007/2008, kiedy akcję zorganizowano po raz pierwszy na uczelniach technicznych studiowało 90 tys. kobiet, które stanowiły 30,8 proc. studentów. Obecnie dziewczyny stanowią 35 proc. wszystkich studentów uczelni technicznych. Uczy się na nich w sumie 107 tysięcy dziewcząt.

Akcji "Dziewczyny na politechniki!", największemu projektowi  promującemu kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet od trzech lat towarzyszy moduł "Dziewczyny do ścisłych!". W jego ramach przyszłe studentki zachęca się do wybierania kierunków ścisłych również na uniwersytetach.

W odpowiedzi na bardzo małe zainteresowanie dziewczyn karierą w branży informatycznej zorganizowano również kolejny moduł akcji "Dziewczyny do komputerów!" oraz - w tym roku po raz pierwszy: "Światowy dzień kobiet i dziewczyn w nowych technologiach". 

"W roku akademickim 2011/12 wśród przyjętych na pierwszy rok studiów na kierunku informatyka Politechniki Koszalińskiej udział kobiet wynosi 3,64 proc., na Politechnice Poznańskiej - 7,7 proc., na Politechnice Wrocławskiej - 7,95 proc. Utrzymywanie się takiego stanu zagroziłoby programowi cyfryzacji w Polsce" - czytamy w raporcie "Dziewczyny na politechnikach.

Dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wskazują, że w najbliższych latach największa liczba nowych zwodów pojawi się w telekomunikacji i informatyce. Dlatego w tym roku do akcji włączyły się: Urząd Komunikacji Elektronicznej i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. 

Kulminacyjnym punktem tegorocznej edycji akcji będzie Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn, który odbędzie się 26 kwietnia. Weźmie w nim udział 13 polskich uczelni technicznych oraz 3 uniwersytety. Akcja jest wspólnym projektem Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook