Jedynie prawda jest ciekawa


Dzień kuchni polskiej

10.11.2011

Izba Gospodarcza Regionu Płockiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaprosiła właścicieli lokali gastronomicznych do akcji "Dzień Kuchni Polskiej". Na 11 listopada tamtejsi restauratorzy przygotują specjalne menu tradycyjnych, polskich potraw.

Jak poinformował w czwartek inicjator przedsięwzięcia Cezary Supeł, dyrektor biura zarządu IGRP, do udziału w akcji zgłosiło się 10 płockich restauracji, w tym także hotelowych. W piątek restauracje te będą proponowały gościom typowo polskie dania w cenach niższych od obowiązujących w inne dni.

- Święto, które obchodzimy 11 listopada to tak naprawdę urodziny Polski. Chcielibyśmy, by oprócz oficjalnych form świętowania, do których jesteśmy przyzwyczajeni, wprowadzić zwyczaj radosnego obchodzenia tego dnia, przypominającego, że po 123 latach zbiorowym wysiłkiem Polaków udało się uzyskać niepodległość. A forma urodzinowego spotkania to właśnie spotkanie przy stole. Stąd pomysł na akcję, którą zainicjowaliśmy - powiedział PAP Supeł.

Podkreślił, że rodzima kuchnia jest ważnym elementem polskiej tradycji i kultury. - Z języka polskiego i kuchni korzystamy przecież najczęściej - zauważył Supeł.

Powiedział, że celem akcji "Dzień Kuchni Polskiej" jest przekonanie Polaków do radosnego, ale także wspólnego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości. - Dlatego zdecydowaliśmy się zaproponować coś, co nie będzie w żaden sposób zastępowało tych form świętowania, które są bardzo ważne i uroczyste, w których co roku 11 listopada uczestniczymy, ale co uzupełni te obchody na przykład świątecznym, rodzinnym obiadem - zaznaczył Supeł.

Dodał, że warunkiem przystąpienia lokali gastronomicznych do akcji "Dzień Kuchni Polskiej" jest przygotowanie menu tradycyjnych polskich potraw, które restauratorzy wybiorą samodzielnie, a także by cena serwowanych dań była niższa niż zazwyczaj, gdyż akcja ma charakter niedochodowy.

Supeł wyraził nadzieję, że w piątek w restauracjach Płocka na świątecznym obiedzie spotkają się nie tylko mieszkańcy tego miasta, ale także przyjezdni. - Chcielibyśmy, by ta akcja się rozwijała. Myślimy o tym, żeby w przyszłym roku na dzień Narodowego Święta Niepodległości zaproponować właścicielom restauracji, by oprócz polskich potraw, które przygotują, według własnego pomysłu na menu, wprowadzić jedną wspólną potrawę, na przykład regionalną - dodał Supeł.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook