Jedynie prawda jest ciekawa


"Dzieciątko" uratowało zadłużonych Hiszpanów

06.01.2013

Deszcz 840 milionów euro spadł dziś na szczęśliwców w wielu regionach Hiszpanii, którzy wykupili wygrane losy w loterii "El Nino" (Dzieciątko) organizowanej co roku w święto Trzech Króli.

Za kupon trzeba było zapłacić 20 euro, a maksymalna wygrana - dla każdego kuponu o numerze 30 875 - wynosiła 200 tys. euro. Druga wygrana - 100 tys. euro - była zarezerwowana dla posiadaczy losów z numerem 46 674.

W niedzielę radosny tłum zebrał się przed kolekturą w Alcorcon, na przedmieściu Madrytu, gdzie sprzedano aż 200 wygranych kuponów na łączną sumę 40 milionów euro.

Jedną z nagród wygrała urzędniczka, która w grudniu z powodu cięć budżetowych nie otrzymała bożonarodzeniowego dodatku.

Robotnik, który także kupił szczęśliwy los, mówił hiszpańskim mediom: "Moja żona i trzy córki są bezrobotne. Teraz chcę po raz pierwszy zabrać rodzinę w podróż".

W przeciwieństwie do poprzednich lat, kiedy zwycięzcy marzyli o własnym domu albo drogim aucie, dziś wielu mówi: "Tą wygraną chcę spłacić długi".

W tym roku po raz pierwszy szczęśliwcy nie odbiorą jednak nagrody w całości. W ramach programu oszczędności rząd Hiszpanii przewidział w budżecie na 2013 rok 20-procentowy podatek od wygranych w loteriach powyżej 2,5 tys. euro.

Największa hiszpańska loteria - "El Gordo" (Grubas) - odbywa się co roku 22 grudnia. W ostatniej edycji rozdzielono ponad 2,5 mld euro. 


PAP/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook