Jedynie prawda jest ciekawa


Dzieci w Neapolu szanują mafię

10.05.2012

Ponad jedna czwarta uczniów gimnazjów z Neapolu w wieku 12-14 lat uważa, że tamtejsza mafia, camorra, przynosi bogactwo oraz aprobuje jej wychwalanie - wynika z sondażu, którego wyniki - podkreślają włoskie media - budzą zaniepokojenie socjologów i polityków.

16 procent ankietowanych dzieci wyraziło opinię, że mafia może zagwarantować bogactwo i władzę, a także rozwiązać problemy ekonomiczne i dać bezpieczeństwo oraz pracę.

10 procent gimnazjalistów z uznaniem wypowiedziało się natomiast o neapolitańskiej piosence "Il Capoclan", wychwalającej w jawny sposób camorrę. 15 procent nastolatków uznaje mafię za "zjawisko pozytywne", a 8 procent z nich utożsamia postać bohatera z mafiosem. 

Według komentatorów sondażu, przeprowadzonego z inicjatywy kilku środowisk i organizacji nawołujących do sprzeciwu wobec mafii, wnioski z niego powinny skłonić do poważnej refleksji i wywołać niepokój.

Lokalny polityk z regionu Kampania Francesco Emilio Borrelli powiedział: "Praktycznie wszyscy uczniowie szkół średnich znają camorrę i to lepiej niż jakiekolwiek inne zjawisko społeczne, lokalne i krajowe".

"Odpowiedzi uczniów są straszne i powinny nakłonić rząd do refleksji nad tym, jak mafia jest postrzegana przez młode pokolenia neapolitańczyków" - dodał.

W analizach ankiety zwrócono także uwagę na to, że nastolatki z Neapolu znają powszechnie nazwiska bossów zarówno neapolitańskiej, jak i sycylijskiej mafii, a także sędziów, polityków i działaczy społecznych zamordowanych na zlecenie camorry i cosa nostra.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook