Jedynie prawda jest ciekawa


Droga prawda kapitana

06.07.2012

Kapitan statku Costa Concordia Francesco Schettino, któremu prokuratura zarzuca doprowadzenie do katastrofy morskiej i nieumyślne spowodowanie śmierci 32 osób, wyraził przez swych adwokatów gotowość udzielenia wywiadu za co najmniej 50 tysięcy euro.

O propozycji, z jaką wystąpił Schettino dzień po tym, gdy sąd zwolnił go z aresztu domowego, poinformowała w piątek "La Stampa". Rodziny ofiar wyraziły oburzenie z powodu tej oferty.        

Turyński dziennik stwierdził, że kapitan wycieczkowca chce "wykrzyczeć swoją niewinność" i rozważa możliwość udzielenia płatnych wywiadów stacji telewizyjnej i tygodnikowi. Obecnie czeka na propozycje.        

Wyznaczona za pośrednictwem adwokatów suma 50 tysięcy euro za wywiad może w najbliższych dniach wzrosnąć, jeśli napłynie większa liczba ofert - zauważa gazeta. Przypomina, że wcześniej informowano o tym, że kapitan prawdopodobnie napisze książkę, której publikacją zainteresowane jest jedno z amerykańskich wydawnictw.       

"Prawda kapitana ma zatem swoją cenę" - podsumowuje włoski dziennik.        

Jednocześnie adwokaci kapitana wyjaśnili mediom, że na nic nie zda się wyczekiwanie pod jego domem w miejscowości Meta di Sorrento na południu Włoch, bo - jak dodali - Schettino i tak nie wyjdzie z domu i nie będzie z nikim rozmawiać.        

Przypomina się zarazem, że kapitana czekają ogromne wydatki, przede wszystkim na obronę. Ale musi on także przygotować się na wyroki, nakazujące mu wypłatę odszkodowania, jakiego mogą domagać się krewni ofiar.        

Do katastrofy Costy Concordii doszło 13 stycznia u brzegów wyspy Giglio w Toskanii, gdy ogromny wycieczkowiec z ponad 3 tysiącami pasażerów za bardzo zbliżył się do jej skalistych brzegów i uderzył w podmorskie skały. Prokuratura obarcza za to odpowiedzialnością Francesco Schettino, który wykonał błędny manewr. Ponadto zarzuca mu ucieczkę z pokładu w trakcie ewakuacji i próbę zatajania katastrofy przed władzami morskimi. 

PAP

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook