Jedynie prawda jest ciekawa


Świetna wiadomość dla koneserów whisky – powrót „świętego graala”

12.10.2017
scotch
Świetna wiadomość dla koneserów whisky – powrót „świętego graala”

Jeden z wiodących producentów szkockiej whisky ogłosił, że zainwestuje 35 mln. funtów w zamknięte od 1983 roku destylarnie.

Wielu z nas szkocka whisky kojarzy się z elegancją, klasą i wyrobem najwyższej jakości. Co jednak tak naprawdę o niej wiemy?

Klasyczna szkocka whisky powstaje z destylacji zacieru zbożowego i jest poddawana dojrzewaniu w drewnianych (głównie dębowych) beczkach. Sposób powstawania różni ją od amerykańskiej whiskey, która produkowana jest z kukurydzy.

Nie każdy wie, że whisky tak naprawdę pochodzi z Irlandii – iryjscy mnisi pędzili jego pierwowzór aqua vitae  już w VII w. Do Szkocji trunek ten dotarł dwa wieki później. Natomiast współczesna nazwa whisky utrwaliła się dopiero w 1736 r.

Szkocki sposób destylacji różni się od irlandzkiego. Charakterystyczny dla „Scotch” smak i aromat pochodzi głównie ze szkockiej wyspy Islay. To właśnie na tej wyspie znajduje się jedna z najsłynniejszych szkockich destylarni – Port Ellen, założona w 1820 r. przez Johna Ramsaya. Od tego czasu przechodziła przez okresy większej i mniejszej aktywności, aż do 1983 roku, kiedy to została zamknięta. Mimo to, jej zasoby słodu wciąż są używane do produkcji whisky przez inne destylarnie na wyspie.

Miłośnicy szkockiej whisky mają powód do radości, gdyż słynna Port Ellen ma zostać na nowo otwarta. Oprócz niej, ponownie otwarta ma być - również niefunkcjonująca od 1983 roku - destylarnia Brora, leżąca w rejonach północnej Szkocji.

Butelka Port Ellen to „święty graal” w świecie whisky. Podobnie zresztą jak whisky z zamkniętej w tym samym czasie destylarni Brora. W nieczynne destylarnie aż 35 mln funtów zainwestować ma jeden z wiodących producentów szkockiej whisky. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości whisky single malt (z jednego rodzaju słodu) - eksport whisky bardzo dynamicznie rośnie, a szkoccy producenci nie nadążają z produkcją.

- Ta inwestycja to odpowiedź na sytuację na rynku whisky. Eksport whisky typu single malt bardzo dynamicznie rośnie. Z danych opublikowanych przez HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs) i Whisky Invest Direct wynika, że eksport szkockiej w pierwszym kwartale 2017 roku osiągnął najlepszy wynik od 2013 roku. Wolumen eksportu także poszedł w górę i wyniósł niecałe 73 miliony litrów czystego alkoholu, czyli 3,4 proc. więcej niż przed rokiem. – mówi Ronnie Routledge z firmy Stilnovisti zajmującej się inwestycjami w beczki whisky.

Wznowienie produkcji planowane jest na 2020 r. Obie destylarnie będą jednymi z najmniejszych w portfolio Diageo, a produkcja nie będzie przekraczać 800 tysięcy litrów rocznie. Przy destylarniach zaczną działać „visitors center”, które z pewnością będą licznie odwiedzane przez fanów tych marek.

Dr Nick Morgan z brytyjskiego producenta napojów alkoholowych Diageo, komentując to wydarzenie powiedział: „To wyjątkowy moment dla szkockiej whisky. Port Ellen i Brora to nazwy, które elektryzują miłośników whisky na całym świecie. Do tej pory niewiele osób miało okazję spróbować tych ekspresji, ponieważ są bardzo rzadkie. Cieszymy się więc, że będziemy mogli wyprodukować nowe bottlingi trafiając do szerszego grona odbiorców.”

 

MP

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook