Jedynie prawda jest ciekawa


Dolnośląskie pałace pomnikami historii

30.01.2012

Dobiegły końca starania o wpisanie kompleksów pałacowo-parkowych znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej (Dolnośląskie) na listę pomników historii. 2 lutego prezydent Bronisław Komorowski oficjalnie nada ten tytuł jedenastu takim zabytkom.

O wpisanie pałaców znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej na listę pomników historii od dwóch lat starała się Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Jak poinformował PAP prezes fundacji, Piotr Napierała, pomnik historii to pierwszy krok do wpisu jeleniogórskich pałaców na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

- W najbliższej przyszłości również o to będziemy się starać, ponieważ Dolina Pałaców i Ogrodów to miejsce naprawdę wyjątkowe na mapie Europy - powiedział Napierała.

Wśród zabytków wpisanych na listę pomników historii znalazły się m.in. zespoły pałacowo-parkowe w Bukowcu i Wojanowie oraz pałace w Staniszowie i Łomnicy. - To miejsca z bogatą historią, przykłady fantastycznej architektury oraz sztuki ogrodowej. Dolina jest dziedzictwem kulturowym o znaczeniu europejskim i jest przy tym dostępna dla turystów - każdy może zobaczyć, gdzie tworzył Johann Wolfgang Goethe lub mieszkała rodzina Radziwiłłów. To idealne miejsce do poznawania historii - zapewnił prezes fundacji.

Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej zostały uznane za pomnik historii we wrześniu 2011 r. 2 lutego w Warszawie nastąpi oficjalne nadanie tego tytułu.

Status pomnika historii przyznawany jest zabytkom-nieruchomościom o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, które mają duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Działania związane z ustanowieniem tej formy ochrony zabytków prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozporządzenie w sprawie przyznania zabytkowi tytułu pomnika historii wydaje prezydent. Do tej pory tytuł ten nadano 45 obiektom w Polsce.

[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook