Jedynie prawda jest ciekawa


Dogadali się w sprawie Daru Młodzieży

26.04.2012

Właścicielem, zarządcą i armatorem żaglowca "Dar Młodzieży" jest Akademia Morska w Gdyni - tej treści ugodę zawarli w czwartek przed sądem rektor akademii prof. Romuald Cwilewicz i wiceminister transportu budownictwa i gospodarki morskiej Anna Wypych-Namiotko.

W ten sposób zakończył się trwający od lat spór prawny między akademią - użytkującą "Białą Fregatę" od 1982 r., gdy została zbudowana i zastąpiła legendarny "Dar Pomorza", a Skarbem Państwa, który figurował w rejestrze okrętowym (to swoista księga wieczysta dla statków) jako właściciel żaglowca.

Strony uzgodniły, że Akademia będzie właścicielem, armatorem i zarządcą żaglowca, który - dla celów morskiego szkolenia młodzieży szkolnej i akademickiej - będzie też udostępniony m.in. Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. Gdyńska Akademia zobowiązała się też do użytkowania "Daru Młodzieży" "aż do końca jego misji morskiej".

Taką ugodę podpisali w czwartek w sali sądu Wypych-Namiotko i Cwilewicz. Będzie ona podstawą do wystąpienia do Izby Morskiej w Gdyni o naniesienie zmiany w rejestrze okrętowym. Po jej podpisaniu sąd umorzył proces.

"Jestem szczęśliwy, że zakończyliśmy trwający niepotrzebnie spór. Dziś uczelnia wie na czym stoi. Ja kończę swoją kadencję, ale następcy zostawiam czystą sytuację" - powiedział na koniec Cwilewicz. Wypych-Namiotko również podkreślała, że polubowne rozstrzygnięcie sprawy stworzy dobry klimat do współpracy z obiema uczelniami morskimi.

Budowę "Daru Młodzieży" ukończono w 1982 r. Wówczas w rejestrze okrętowym jako właściciela jednostki wpisano państwo. Armatorem żaglowca została Państwowa Wyższa Szkoła Morska (która kilka lat temu zmieniła nazwę na Akademia Morska).

W 2008 r. ta publiczna uczelnia wystąpiła do gdyńskiej Izby Morskiej o zmianę zapisu w rejestrze tak, by Akademia była zarówno armatorem, jak i właścicielem jednostki. Izba Morska przychyliła się wówczas do tego wniosku - na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym z lat 90., która przekazywała uczelniom na własność majątek ruchomy należący dotychczas do państwa.

Decyzję tę zaskarżyło Ministerstwo Infrastruktury. W 2005 r. gdyńska Odwoławcza Izba Morska orzekła prawomocnie, że w rejestrze okrętowym właścicielem pozostanie Skarb Państwa. Uznano, że Akademia nie przedstawiła dokumentów, które wystarczająco udowodniłyby, że jest ona właścicielem. Podkreślono, że uczelnia może zwrócić się z pozwem cywilnym do sądu, a jeśli ten stwierdzi, że to Akademia jest właścicielem "Daru Młodzieży", Izba dokona odpowiedniego wpisu - stąd pozew.

Wcześniej resort uzasadniał wcześniej zabiegi, by jednostka pozostała własnością Skarbu Państwa faktem, że statek "został wybudowany ze składek ogólnonarodowych, które zbierał Komitet Budowy Daru Młodzieży". Podkreślano też, że "Dar Młodzieży" jest "wizytówką i ambasadorem Polski, jest też dobrem ogólnospołecznym, który nie może należeć do jakiegokolwiek innego podmiotu poza Skarbem Państwa".

"Dar Młodzieży" to trzymasztowa fregata, zbudowana w Stoczni Gdańskiej, częściowo dzięki zbiórkom
społecznym. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 r. Żaglowiec służy głównie szkoleniom: do końca 2006 r. odbył 125 podróży szkoleniowych, w czasie których przepłynął ponad 388 000 mil morskich. Na jego pokładzie przeszkolono ponad 12 tys. studentów morskich uczelni z Gdyni i Szczecina oraz średnich szkół morskich. Żaglowiec pływa też w rejsach czarterowych. W tym roku "Dar Młodzieży" obchodzi 30-lecie. Na trzecią dekadę czerwca planowane są uroczystości z tej okazji w Gdyni.

PAP
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook