Jedynie prawda jest ciekawa


Docenione pierogi wigierskie

15.02.2014

Nie ma jak pierogi! Zaledwie jeden produkt tradycyjny z województwa podlaskiego - pierogi wigierskie - znalazł się w 2013 roku na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tradycja nadziewanych owocami pierogów sięga początku XX wieku.

Na Liście Produktów Tradycyjnych z województwa podlaskiego jak dotąd znalazło się 47 produktów.

Ewa Kulikowska, dyrektorka departamentu rolnictwa i obszarów rybackich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego powiedziała, że z inicjatywą wpisu produktu na tę listę występuje wytwórca produktu, a sama rejestracja - jak podkreśliła - związana jest z procedurą, która wymaga od wnioskodawcy wypełnienia wniosku o wpis i skompletowania niezbędnych załączników, potwierdzających 25-letnią historię wytwarzania.

W jej ocenie, obecna liczba zarejestrowanych produktów wynika z tego, iż producenci regionalni to głównie zapracowane osoby, którym trudno znaleźć czas na wypełnienie wniosku i skompletowanie niezbędnych dokumentów. Mówiła, że mają miejsce sytuacje, że przy wielu produktach tradycyjnych brakuje dokumentów potwierdzających wyjątkowe właściwości czy przedstawiających historię wytwarzania. Co też - jak zauważyła - opóźnia cały proces rejestracji. Dodała, że "nie zawsze liczba zarejestrowanych produktów idzie w parze z jakością dostarczanych wniosków".

Pierogi wigierskie zarejestrowała panie Teresa Biziewska. Powiedziała, że chciała w ten sposób uchronić przepis swojej babci. Sama ma już 60 lat, a - jej zdaniem - tradycja pierogów wigireskich powinna być zachowana.

Tradycja wyrabiania pierogów wigierskich, według wspomnień lokalnych gospodarzy, sięga początku XX wieku. Pierogi wykonuje się z mąki pszennej, margaryny, cukru, jaj, śmietany, proszku do pieczenia, octu. Tradycyjnie pierogi nadziewało się jagodami, obsypanymi cukrem i mąką ziemniaczaną. Tak przygotowany pieróg jest smażony na głębokim oleju do momentu zarumienienia, a następnie podawany do jedzenia na gorąco. Obecnie można też zjeść pierogi wigierskie nadziane jabłkiem, gruszką czy nawet brzoskwinią.

Biziewska mówiła, że swoje produkty sprzedaje sezonowo, w okresie letnim, w przyczepie kempingowej nad jeziorem Wigry. Powiedziała, że to właśnie turyści zachęcili ją do nadziewania pierogów nie tylko jagodami, bo te są w lasach krótko, ale też innymi owocami. Poza sezonem letnim, Biziewska stara się promować swoje produkty na świątecznych jarmarkach w regionie.

W tym roku o rejestrację będzie ubiegało się aż trzech wytwórców z Podlaskiego - poinformowała Kulikowska. Będą starali się o wpisanie na listę tradycyjnych produktów:  klinka dąbrowskiego, sękacza suchowolskiego i chleba na zakwasie z sadka. Zdaniem Kulikowskiej, producenci są coraz bardziej świadomi, że wpisanie ich produktów na tę listę, pomaga im w promocji danego wyrobu.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook