Jedynie prawda jest ciekawa


Do Polski przyleciały dzikie gęsi, żurawie i skowronki

10.02.2016

Miłośnicy przyrody z Warmii i Mazur obserwują już klucze dzikich gęsi, żurawie i skowronki. Jak powiedział PAP ornitolog z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków te gatunki pojawiły się w regionie dwa-trzy tygodnie wcześniej niż zwykle.

Miłośnicy przyrody z Warmii i Mazur na portalach społecznościowych chwalą się, że widzieli już żurawie czy dzikie gęsi. 


"Te ptaki przylatywały zwykle pod koniec lutego lub w połowie. W tym roku są więc tydzień-dwa wcześniej niż w poprzednich latach" - przyznał Menderski  

 Menderski dodał, że są to duże ptaki i ewentualny powrót zimy nie jest im straszny.  
 "One potrafią sobie wygrzebać pożywienie nawet spod śniegu" - wyjaśnił.

Dla Menderskiego zaskakujący jest przylot skowronków, które w warmińsko-mazurskim obserwowane były przeważnie dopiero na początku marca.
 

"To małe ptaszki, które w razie powrotu zimy mogą albo ponownie odlecieć nieco na południe, albo nie przetrwają. One raczej nie poradzą sobie, gdy spadnie śnieg" - powiedział ornitolog i dodał, że ma nadzieję, iż przylot skowronków... nie będzie jednak zwiastował nadejścia wiosny.
 
"Z powodu minimalnych opadów śniegu są bardzo niskie stany wód. Już na początku wiosny mamy ujemny bilans, przydało by się co najmniej pół metra śniegu, bo w przeciwnym razie przyroda i rolnicy bardzo ucierpią" - wyjaśnił.

Wody jest mniej, także w Wielkich Jeziorach Mazurskich, na których w większości nie ma już lodu.

"Poziom jezior jest mniej więcej o 30 cm niższy w porównaniu z tym, co było dwa-trzy lata temu” - przyznał rzecznik prasowy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jarosław Sroka.

Mazurskie jeziora tylko miejscami są pokryte lodem, który jest cienki i kruchy. Mazurscy ratownicy apelują, by pod żadnym pozorem na takie tafle nie wchodzić.K.R/PAP 
[fot. freeimages.com]


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook