Jedynie prawda jest ciekawa


Do Bałtyku wypuszczono cztery młode foki

05.06.2012

Urodzone w tym roku w fokarium w Helu oraz gdańskim ogrodzie zoologicznym cztery foki szare wypuszczono we wtorek do Bałtyku. Zwierzęta wyposażono w nadajniki, dzięki którym przez najbliższe pół roku można będzie śledzić trasę, po jakiej będą się poruszać.

Jak mówi Paweł Średziński z organizacji WWF Polska, która na co dzień współpracuje z helskim fokarium, wypuszczone do Morza Bałtyckiego foki to mające około trzech miesięcy samce ważące od 40 do 60 kilogramów. Zwierzęta zostały wypuszczone do wody w miejscowości Czołpino (Pomorskie).

Foka urodzona w gdańskim ZOO ma na imię Aron, natomiast trzy samce, które przyszły na świat w fokarium w Helu, zgodnie z tradycją nakazującą nazywanie fok urodzonych w kolejnych latach kolejnymi literami alfabetu, nazwano Laskorn, Lubek i Lugier.

Zanim foki wypuszczono do Bałtyku, przeszły one odpowiedni trening uczący je samodzielnego zdobywania pożywienia. Wszystkim zwierzętom przyczepiono też do sierści nadajniki zakupione przez WWF Polska, które pozwolą śledzić trasy ich wędrówek. Można będzie to robić m.in. na specjalnej mapie dostępnej na stronie ssakibaltyckie.wwf.pl. Nadajniki odpadną za około sześć miesięcy, gdy foki będą zmieniać sierść.

Tegoroczne foczęta są kolejnymi już podopiecznymi helskiego fokarium wyposażonymi przed wypuszczeniem do morza w nadajniki. Jak poinformował Średziński, dzięki tym urządzeniom wiadomo np. że młoda foka szara potrafi pokonać w ciągu jednej doby nawet 100 kilometrów.

Wchodząca w skład Uniwersytetu Gdańskiego, wyposażona w fokarium, Stacja Morska w Helu, od 2002 roku realizuje projekt reintrodukcji fok szarych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Projekt ten ma na celu m.in. odtworzenie lokalnych kolonii tego gatunku, niegdyś licznie występujących u naszych brzegów.

Od lat w opiece nad fokami Stacji w Helu pomaga WWF Polska. Oprócz nadajników organizacja ta zakupiła dla Stacji USG pozwalające na badanie przebywających w fokarium zwierząt. Organizacja realizuje także projekt Błękitny Patrol, w którego ramach od stycznia 2010 roku wolontariusze mieszkający wzdłuż wybrzeża Bałtyku, prowadzą monitoring plaż, opiekują się fokami znalezionymi nad morzem, a jeśli zachodzi taka potrzeba, zawiadamiają pracowników Stacji.

Osoby, które natkną się - na przykład na plaży, na fokę proszone są o poinformowanie o tym naukowców z helskiej stacji pod numerem telefonu 601 88 99 40 lub skontaktowanie się z członkami Błękitnego Patrolu WWF (tel. 795 536 009).

Na początku XX wieku w Bałtyku pływało 100 tys. fok. W latach w latach 20. i 30. XX w. foki zostały wytrzebione, głównie na skutek polowań. W 1988 roku Komisja Helsińska zaleciła krajom basenu Morza
Bałtyckiego troskę o ochronę i odbudowywanie zasobów fok szarych. Było ich wówczas ok. 4,5 tysiąca.
Jedne z ostatnich badań wykazały, że populacja tych ssaków wzrosła do około 24 tysiące sztuk.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook