Jedynie prawda jest ciekawa


Dni Ułana w Poznaniu

21.04.2013

Festynem kawaleryjskim na poznańskiej Cytadeli zakończyły się w niedziele obchody Dni Ułana - Święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Podczas festynu nagrodzono zwycięzców konkursów kawaleryjskich.

W niedzielę po uroczystej mszy św. kawalerzyści i żołnierze przemaszerowali przez miasto; imprezę zakończył kawaleryjski festyn na Cytadeli. Częścią obchodów były zawody kawaleryjskie. W zawodach indywidualnych - Militari - triumfował Piotr Piekarczyk z warszawskiego 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, a w zawodach drużynowych zespół Szwadronu Toporzysko (Małopolskie) w barwach Pułku 3. Strzelców Konnych.

"Zwycięzcami trzeciego konkursu Memoriału im. Macieja Frankiewicza zostali ułani z Poznania - pierwsze miejsce ex aequo zajęli bracia - Piotr i Mikołaj Walter - kolejno na koniach Formosa i Fantasma" - powiedział Łukasz Walter z Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, współorganizatora zawodów.

W konkursie Militari 16 zawodników musiało przejść siedem prób: ujeżdżenia, skoków przez przeszkody, terenową, strzelania z broni krótkiej, ocenę wyglądu jeźdźca, konia i rzędu, a także władania konno szablą i lancą.

Na konkurs drużynowy składały się próby: ujeżdżenia, skoków przez przeszkody i próba polowa, oceniany był też wygląd jeźdźca, konia i rzędu oraz władanie bronią konno.

Święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich zorganizowano po raz 28. Rozpoczęło się w Poznaniu w sobotę wieczorem od uroczystego capstrzyku z przejściem pod pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Tradycje 15. Pułku Ułanów Poznańskich sięgają 1918 r., kiedy utworzono pierwszy oddział kawalerii powstania wielkopolskiego 1918/1919 r. Oddział przyjął nazwę Konnych Strzelców Straży Poznańskiej. Jako pierwszy w Wielkopolsce pułk odrodzonej jazdy polskiej przyjął ułańskie, narodowe biało-czerwone proporczyki. Pierwszym, tymczasowym dowódcą był por. Józef Lossow. 29 stycznia 1919 r. oddział otrzymał nazwę 1. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Po włączeniu Wojsk Wielkopolskich w struktury Wojska Polskiego pułk ten w styczniu 1920 r. otrzymał kolejny nowy numer i stał się 15. Pułkiem Ułanów Wielkopolskich. W sierpniu 1920 r., na wniosek władz miejskich Poznania, pułk otrzymał nową nazwę i stał się 15. Pułkiem Ułanów Poznańskich.

PAP, lz

[fot: wikipedia]  

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook