Jedynie prawda jest ciekawa


Demagog sprawdzi demagogów

07.03.2012

Portal internetowy Demagog.cz, który według zapowiedzi ma służyć kontroli wiarygodności i prawdomówności wystąpień polityków w mediach, zainaugurował w środę działalność w Czechach.

Witrynę założyli studenci, którzy na podstawie obserwacji dyskusji politycznych oceniają prawdziwość sformułowań polityków, padających w ich rozmowach z dziennikarzami. Na początek pod lupę idą wypowiedzi gości najpopularniejszego programu publicystycznego w czeskiej telewizji - "Pytania Vaclava Moravca" ("Otazky Vaclava Moravce").

Twórcy portalu mają po analizie słów polityków co miesiąc zamieszczać nagrane z telewizji wypowiedzi, podpisane nazwiskiem ich autora, posegregowane w kategoriach: prawda, nieprawda, niemożliwe do zweryfikowania, wprowadzające w błąd. Słowom polityków ma regularnie przyglądać się 11 analityków, oceniając ich wartość merytoryczną i porównując ze źródłami.

Na tej podstawie powstaną "statystyki wiarygodności" czeskich polityków.

- Politycy zniekształcają informacje albo wręcz kłamią i powtarzają swe argumenty bez żadnych skrupułów w kolejnych programach - tłumaczy Tereza Skladankova, współtwórczyni portalu. Zauważa, że projekt Demagog.cz nie zamierza konkurować z dziennikarstwem, lecz je uzupełniać. Portal ma jedynie piętnować tych polityków, którzy nie mówią prawdy - podkreśla Skladankova.

Siostrzany serwis internetowy - Demagog.sk - od dwóch lat działa na Słowacji. Opiera się jednak na szerszym materiale, bowiem porównuje wypowiedzi z co najmniej trzech programów publicystycznych. Jego praca była na tyle rzetelna, że nikt jeszcze nie odważył się go zaskarżyć - zauważyła Skladankova.

Inspiracją dla portali w Czechach i na Słowacji były podobne witryny internetowe działające w USA.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook