Jedynie prawda jest ciekawa


Delfiny zagadają po wielorybiemu

24.01.2012

Delfiny butlonose trzymane w jednym z akwariów we Francji powtarzały nocami dźwięki wydawane przez wieloryby - informuje serwis Discovery News.

Delfiny butlonose z akwarium Planete Sauvage w Port-Saint-Pere we Francji za dnia uczestniczą w pokazach zwinności przed publicznością. W tym czasie trakcie występów z głośników dobiega muzyka, odgłosy mew i pieśni humbaków.

Zupełnie przypadkowo wyszło na jaw, że nocami delfiny część tych dźwięków naśladują. Mikrofony zainstalowane pod wodą zarejestrowały, że delfiny wydają odgłosy zbliżone do pieśni humbaków. Naukowcy opisują to tak, jakby delfiny powtarzały lekcje zasłyszane za dnia.

Ważne jest, że badane delfiny całe życie przebywały w niewoli, nie mogły zatem słyszeć wielorybów w naturze.

Badacze z Uniwersytetu w Rennes zastosowali program komputerowy, który pozwolił im na porównanie nagranych nocą dźwięków z prawdziwymi pieśniami humbaków. Ponadto, naukowcy odtwarzali ochotnikom nagrane odgłosy. Okazało się, że w 76 proc. słuchacze nieprawidłowo je identyfikowali jako autentyczne nawoływania humbaków.

Naukowcy chcą teraz zbadać, czy delfiny naśladują humbaki przez sen. Oznaczałoby to, że ich mózg we śnie przetwarza nowe informacje.

PAPA
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook