Jedynie prawda jest ciekawa


Dbaj o Fejsa i korzystaj z niego bezpiecznie

25.06.2013

Konto na Facebooku ma już 78 proc. młodych ludzi w wieku 15-24 lata oraz 58 proc. dzieci w wieku 7-14 lat. Z myślą o nich Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała poradnik "Dbaj o Fejs", w którym radzi jak bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych.

O tym, jak łatwo znaleźć o kimś informacje w sieci, można się przekonać, wpisując jego imię i nazwisko w wyszukiwarce. Z reguły jako jeden z pierwszych wyników pojawia się link do profilu na portalu społecznościowym, najczęściej na Facebooku. Takiej sytuacji można łatwo uniknąć, ustawiając odpowiednie ustawienia prywatności.

"Lekkomyślne zachowania młodych użytkowników społeczności internetowych mogą stanowić zagrożenie dla ich prywatności. Nierozważna publikacja zdjęcia, filmu czy komentarza może obrócić się przeciwko nim, także po latach. Na ten problem zwracamy uwagę od zeszłego roku w kampanii „Dbaj o Fejs”. Teraz, pod tym samym tytułem, oddajemy w ręce młodych ludzi przewodnik, w którym krok po kroku pokazujemy, jak chronić prywatność w najpopularniejszym serwisie społecznościowym" – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynator programu Dziecko w Sieci.

Z przewodnika młodzież dowie się również m.in., na co trzeba zwrócić uwagę, używając przycisku "Lubię to!", jakie jest ryzyko używania geolokalizacji czy tagowania innych osób na swoich zdjęciach. Można tam również znaleźć informacje na temat gier oraz innych aplikacji, które oferuje portal.

"Często dzwonią do nas młodzi internauci, zgłaszając naruszenia ich prywatności w serwisach społecznościowych. Większości tych sytuacji udałoby się uniknąć, gdyby stosowali ograniczenia dostępności do publikowanych treści, które standardowo udostępniane są przez wszystkie wiodące portale tego typu. Niestety, młodzież często nie wie nawet o ich istnieniu" - przekonuje Marta Wojtas z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynatorka projektu Helpline.org.pl (800 100 100). Uzupełnieniem poradnika "Dbaj o Fejs" jest ulotka "Do the check", kompendium wiedzy zawierające listę czynności, które należy wykonać, aby profil stał się bezpieczniejszy i bardziej prywatny.

W związku z bardzo częstymi zmianami wprowadzanymi przez portal Facebook, poradnik będzie na bieżąco aktualizowany.

Przewodnik oraz ulotka są dostępne (w wersji PDF) na stronach www.dzieckowsieci.fdn.pl/przewodniki oraz www.dbajofejs.pl. Autorzy zachęcają do lektury młodych internautów oraz polecają wydrukowanie materiałów i przekazanie ich dzieciom przez rodziców i nauczycieli. Przewodnik jest pierwszym z serii, które zamierza wydać Fundacja. W przygotowaniu podobne publikacje dotyczące Twittera, Instagramu, Tumblr'a oraz AppStore'a.

Jak informuje FDN, konto na Facebooku ma już 78 proc. młodych ludzi w wieku 15-24 lata oraz 58 proc. dzieci w wieku 7-14 lat.

PAP, lz  


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook