Jedynie prawda jest ciekawa


Czekoladowa komnata w białoruskim zamku

16.07.2014

Na zamku w Mirze w obwodzie grodzieńskim na Białorusi do końca roku powstanie czekoladowa komnata - poinformował agencję BiełTA jeden z organizatorów projektu Andrej Lejn.

Komnatę ma stworzyć z około tony czekolady krymski cukiernik Nikołaj Popow. Oprócz komnaty ma on także wykonać czekoladową miniaturę mirskiego zamku oraz kilka przedmiotów do ekspozycji.

Zamek w Mirze przez ponad 300 lat byłą własnością rodu Radziwiłłów. W 2000 r. został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Według BiełTY Popow ma również wyłożyć czekoladą około 100 m kw. powierzchni wystawienniczej w twierdzy brzeskiej. To przedsięwzięcie jest planowane na wiosnę 2015 r. Cukiernik właśnie otworzył w Grodnie przy granicy z Polską swoją wystawę, na której prezentuje czekoladowe rzeźby, obrazy i kompozycje. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. czekoladowe korony imperium rosyjskiego, metrowy czekoladowy stół, jajka wzorowane na jajkach Faberge, a także czekoladowe naczynia i inne przedmioty codziennego użytku.

Najbardziej niezwykłym eksponatem jest - jak pisze BiełTA - 2-metrowa kopia wieży Eiffla ważąca 45 kg i składająca się z 512 czekoladowych części.

Czekoladowa wystawa ma być prezentowana w Grodnie do 24 sierpnia. Potem powędruje do Homla i Mińska, a następnie do innych państw: Rosji, Kazachstanu, Polski. Litwy i Łotwy.

PAP, lz

[fot: Wikimedia CC-BY-SA-3.0]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook