Jedynie prawda jest ciekawa


Czego boi się Papież? Powstaje "Księga pytań" do Franciszka

13.08.2016

Czego boi się papież? Jaki jest cel mojego życia? Jak być miłosiernym względem tych, którzy mordują chrześcijan? - to niektóre z pytań, jakie młodzież chciałaby zadać Franciszkowi. Pytania do papieża znajdą się w specjalnej księdze, którą młodzi jesienią chcą podarować Franciszkowi. Marzą o prywatnej audiencji, na której ją wręczą.

Nad tym, jakie zagadnienia młodzi chcieliby poruszyć, gdyby mogli bezpośrednio porozmawiać z papieżem zastanawiali się członkowie międzynarodowego ruchu Komunia i Wyzwolenie (wł. Comunione e Liberazione). W czasie Światowych Dni Młodzieży zorganizowali więc wystawę w krakowskim Pałacu Sztuki, w czasie której poruszano takie tematy jak nauka, praca, wolontariat, czas wolny, przyjaźń, miłość, wiara, duchowość, powołanie. Na końcu wystawy czekało na zwiedzających pomieszczenie, w którym mogli zadać pytania papieżowi - można je było przesłać drogą elektroniczną do organizatorów projektu lub zapisać na kartce i wrzucić do drewnianej "skrzynki pytań".

Czynną przez 10 dni ekspozycję obejrzeli pielgrzymi z całego świata. Młodzi zadawali pytania przede wszystkim w językach: włoskim, hiszpańskim, portugalskim, angielskim, niemieckim, francuskim, polskim, ukraińskim i rosyjskim.

Małgorzatę Życzkowską na wystawę przyprowadziła kuzynka. "Na początku nie miałam pojęcia, o co mogę zapytać papieża. Ale po wystawie już wiedziałam" - opowiada nastolatka. Jak wyznaje, jej pytanie dotyczyło strachu i szczęścia. "Zapytałam, czy papież ma tak, jak ja - czy się boi, że wtedy, kiedy
jest szczęśliwy, to szczęście minie" - wyznaje dziewczyna.

Jej krewnego Antoniego Życzkowskiego nurtują pytania na temat miłosierdzia względem tych, którzy mordują chrześcijan. "Papież Franciszek jest trochę inny niż jego poprzednicy. Jest nowoczesny i w niektórych środowiskach wzbudza kontrowersje" - mówi chłopak.

Vinoo Gabriel Luthmar z Trynidadu i Tobago opowiada, że wystawa skłoniła go do przemyśleń nad swoim życiem. Po ekspozycji chciał zapytać papieża o cel swojego życia, o to, czego Bóg od niego oczekuje oraz skąd ma wiedzieć, że Bóg w danym momencie czegoś od niego chce.

Aktualnie Wydawnictwo M przygotuje publikację, w której znajdą się wszystkie zadane papieżowi pytania. "Chcemy przekazać księgę Franciszkowi w październiku, listopadzie. Marzymy, by umówić się na prywatną audiencję i bezpośrednio wręczyć papieżowi księgę" - mówi PAP kuratorka wystawy Anna Orkisz.

Jak dodaje, księgę przekażą Franciszkowi członkowie ruchu Komunia i Wyzwolenie - z Polski i Włoch. Szczegóły nie są jeszcze znane.

Ekspozycję "Zadaj pytanie Papieżowi" można było oglądać w Pałacu Sztuki od 20 do 29 lipca. Wystawa była dostępna w językach: polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim. Jej scenariusz powstał na podstawie książki "Zmysł religijny", autorstwa włoskiego księdza Luigiego Giussaniego - założyciela ruchu Komunia i Wyzwolenie.

Wydarzenie objął honorowym patronatem kard. Stanisław Dziwisz.

 

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO / HANDOUT]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook