Jedynie prawda jest ciekawa


Czas na ekonomię za kółkiem

23.09.2011

Przerażają Cię wysokie ceny paliwa? Ucz się ekonomicznej jazdy. Dzięki temu będziesz mógł jeździć spalając zaledwie 2,78 litra benzyny na 100 kilometrów. Twój portfel do doceni.

Marek Tribula i Martin Kadlec, jadąc Skodą Fabią 1.2, wygrali zawody ekonomicznej jazdy Economy Run w okolicach Mlada Boleslav w Czechach. Zawody organizowane są od 30 lat, a biorą w nich udział jedynie różne modele samochodów Skoda. W tym roku na starcie liczącej 325,9 km trasy stanęło 59 drużyn z ojczyzny Skody i z innych krajów europejskich.

W kategorii nazwanej „historyczną” zwycięzcami zostali Petr Horníček i Michal Freyvald, prowadzący ŠKODĘ Felicia z 1997 r. Zużyli 4,069 litra na 100 km.

Gerhard Plattner, rekordzista wszechczasów w ekonomicznej jeździe (2,21 litrów na 100 km, rekordy pobił w maju tego roku), zdradził mediom tajniki niskiego zużycia paliwa: nie należy rozgrzewać silnika przed ruszeniem, nawet w mroźne zimy, podczas jazdy trzeba utrzymywać silnik na niskich lub średnich obrotach i nie przyspieszać bez potrzeby. Kluczem do niskiego spalania jest płynna jazda na niskich obrotach. Trzeba też pamiętać, by nie wozić w samochodzie zbędnych rzeczy, najlepiej w ogóle zrezygnować z klimatyzacji i oczywiście należy utrzymywać wysokie ciśnienie w oponach.

MaH, wp.pl

[Fot. PAP/CTK /Rene Fluger]


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook