Jedynie prawda jest ciekawa


Cyrkowe sztuczki w centrum miasta

25.07.2013

Kuglarze, żonglerzy i klauni namawiali warszawiaków aby udali się do Lublina, gdzie w dniach 8-11 sierpnia odbędzie się Carnaval Sztuk-Mistrzów.

Pokazy żonglerskie, występy akrobatów i klaunów, tańce z szarfą i chodzenie na szczudłach to tylko niektóre z atrakcji, które można było zobaczyć na placu przy stacji metra Centrum w Warszawie. Dzieci, młodzież i dorośli prezentowali swoje umiejętności i pokazywali różne cyrkowe sztuczki. Młodzież zaprezentowała także krótką scenkę - pantomimę. Wszyscy byli ubrani w kolorowe stroje, a niektórzy mieli na głowie peruki, a na twarzy maski lub mocne makijaże. Występom towarzyszyła muzyka. Przechodnie mieli okazję spróbować własnych sił w żonglowaniu czy zabawie z szarfą.

Wszystko po to, aby zachęcić warszawiaków do odwiedzenia Lublina, gdzie w dniach 8-11 sierpnia odbędzie się festiwal sztuki cyrkowej Carnaval Sztuk-Mistrzów.  - Jesteśmy bardzo mocno związani z Lublinem, który jest otwarty na nowe formy sztuk performatywnych. Lublin zawsze był zagłębiem małych teatrów alternatywnych. Chcemy pokazać, że sztuki cyrkowe wracają, następuje ich renesans - powiedział Rafał Sadownik z Pracowni Edukacji i Animacji Kultury Warsztaty Kultury, jeden ze współorganizatorów wydarzenia.

W pokazach uczestniczyli członkowie polskiego stowarzyszenia pedagogów i animatorów Klanza, którzy na co dzień prowadzą działalność związaną z cyrkiem. - W tej chwili w Polsce realizujemy projekt polsko-niemiecki. Jest 20 osób z Niemiec. Jest młodzież lekko upośledzona z Roztoku i młodzież polska z dwóch ośrodków socjoterapii - powiedziała Urszula Żyżyńska, wiceprezes oddziału warszawskiego stowarzyszenia.

Współorganizatorzy wydarzenia podkreślali, że sztuki cyrkowe coraz częściej pełnią funkcją wychowawczą. - Cyrk w ogóle bardzo mocno wszedł z dziedzinę pedagogiki. Pojawiła się nowa dziedzina - pedagogika cyrku, gdzie dziedziny cyrkowe są wykorzystywane do tego żeby nauczać i żeby wykorzystywać swoje kompetencje ruchowe, psychofizyczne - zauważył Sadownik. Dodał, że zabawy cyrkowe pozytywnie wpływają na pracę ludzkiego mózgu m.in. poprawiają zdolność koncentracji.

- Pedagogika cyrku to wspaniała dziedzina pracy z grupą zwłaszcza dla grup tzw. defaworyzowanych ponieważ jeżeli takie grupy mają jakiekolwiek problemy intelektualne to na pewno fizycznie są uzdolnione. Bazujemy na tych najmocniejszych stronach dzieci, młodzieży i ułatwiamy im odniesienie sukcesu, a to jak wiadomo najlepsza terapia - podkreślała Żyżyńska.

Lublin to miasto, gdzie imprezy cyrkowe są bardzo popularne. - W Lublinie na co dzień można uczestniczyć w otwartych warsztatach cyrkowych. Można uczyć się akrobatyki powietrznej, akrobatyki w parach. Mamy największy festiwal na świecie, jeśli chodzi o chodzenie po taśmach, czyli Urban Highline Festiwal. Przyjeżdża do nas ponad setka uczestników z całego świata, żeby chodzić po taśmach rozwieszonych w centrum miasta, pomiędzy zabytkowymi kamienicami także. Pod tym względem jesteśmy pionierami w tej dziedzinie - powiedział Sadownik.

Program festiwalu Carnaval Sztuk-Mistrzów jest bogaty. Oprócz Urban Highline w tym roku będzie można zobaczyć m.in. Show Magicznego Thora - brutalne połączenie wodewilu, iluzji, żonglerki i stand up, kabaret cyrkowo-teatralny, fire night (pokazy ognia odbywające się jednocześnie na trzech scenach na Starym Mieście), warsztaty kuglarskie prowadzone przez Fundację Sztukmistrzów oraz Wielką Paradę Kuglarską.

Carnaval Sztuk-Mistrzów odbywa się w Lublinie od 2008 roku. Wcześniej nosił nazwę Festiwalu Sztukmistrzów. Ma na celu rozrywkę oraz prezentację współczesnych widowisk kuglarskich i cyrkowych. Nazwa samego wydarzenia Carnaval Sztuk-Mistrzów nawiązuje do twórczości noblisty Isaaca Singera i jego książki "Sztukmistrz z Lublina". Spektakl będący adaptację tego dzieła przedstawi na festiwalu artysta lubelskiego Teatru NN Witold Dąbrowski.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. sztukmistrze.eu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook