Jedynie prawda jest ciekawa


Cuda pod Krzywą Wieżą w Pizie

11.10.2014

Widok Krzywej Wieży w Pizie inspiruje turystów z całego świata do pozowania przed nią w najdziwniejszych pozach. Przed słynnym zabytkiem mało kto jest w stanie utrzymać pion, o czym można przekonać się na wyjątkowej wystawie w tym mieście.

Skoki, cyrkowa akrobacja, ryzykowne zmagania z przyciąganiem ziemskim, gimnastyczne popisy – tak Włosi i obcokrajowcy z każdej szerokości geograficznej i w każdym wieku reagują na widok Krzywej Wieży. Tak też chcą wyglądać na zdjęciach z tą budowlą w tle.

Niemal każdy jest przekonany, że bawiąc się perspektywą i wykonując karkołomne niekiedy figury zdobywa się na niesłychaną oryginalność. Dla zdjęcia wiele osób naraża się na różne kontuzje, wdrapując się na przykład na kamienne słupki.

Postępują tak wszyscy, o czym wie najlepiej przyglądająca się turystom od lat artystka fotografik i filmowiec Chiara Tarfano z Pizy, która koło historycznej wieży przechodzi codziennie w drodze do pracy. W czasem absurdalnych pozach widziała już m. in. mnichów buddyjskich, eleganckie starsze panie, kobiety z krajów arabskich w chustach i wędrowców z plecakami. Po długiej obserwacji tego, co dzieje się na Polu Cudów stwierdziła, że cuda, jakie rzeczywiście mają tam miejsce to znakomity materiał artystyczny.

Dlatego do pracy zaczęła chodzić z aparatem i po drodze fotografować turystów. Uchwyciła popisy godne akrobatów i joginów, młodych ludzi udających strachy na wróble oraz ćwiczących tai-chi.

Rezultaty obserwacji tego niezwykłego spektaklu, rozgrywającego się każdego dnia wśród tysięcy turystów, artystka zebrała na wystawie, otwartej w Arsenale w Pizie. Zdjęcia, których wybór Chiara Tarfano zaprezentowała także w Internecie, są zabawne i zdumiewające. To prawdziwe cuda na Polu Cudów - podkreślają włoskie media.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook