Jedynie prawda jest ciekawa


Co Putin ma na myśli

02.03.2012

Porównanie opozycji do szakali, krytyka Zachodu i poszczególnych krajów z wykorzystaniem obrazowych, choć często ryzykownych metafor - to język byłego prezydenta Rosji, premiera Władimira Putina, który po niedzielnych wyborach chce powrócić na Kreml. Poniżej za agencją AFP kilka przykładów.

SZAKALE - W Rosji "są ludzie, którzy niczym szakale krążą po obcych ambasadach, licząc na zagraniczne fundacje i rządy, a nie na poparcie ze strony własnego narodu" (listopad r. 2007, gwałtowny atak na opozycję za doprowadzenie do rozpadu ZSRR i ustanowienie w Rosji reżimu oligarchicznego, opartego na korupcji i kłamstwie).

MIŁOŚĆ WŁASNA - "Ja się nie obrażam, gdy pan od rana do wieczora wylewa na mnie ekskrementy" (2012, do Aleksieja Wieniediktowa, redaktora naczelnego uchodzącej za opozycyjną rozgłośni Echo Moskwy).

HILLARY CLINTON - "Pierwsze, co powiedziała sekretarz stanu, to to, że (wybory) były nieuczciwe i niesprawiedliwe, choć nie otrzymała jeszcze materiałów obserwatorów z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE" - powiedział po skrytykowaniu przez USA grudniowych wyborów parlamentarnych. Clinton, wg niego, "dała sygnał" niektórym opozycjonistom, ci zaś "usłyszeli ten sygnał i zaczęli działać" (grudzień 2011, gdy zaczęły się wielkie demonstracje opozycji).

OBRZEZANIE - "Jeżeli zdecyduje się pan stać radykalnym islamistą i poddać obrzezaniu, zapraszam do Moskwy, gdzie jesteśmy społeczeństwem wielowyznaniowym, mamy specjalistów od tych spraw i operacja zostanie przeprowadzona w taki sposób, że nic już nie odrośnie". (2002, do zachodniego dziennikarza, który w Brukseli pytał o stosowanie przez armię rosyjską bomb odłamkowych przeciwko ludności cywilnej w Czeczenii).

DEMOKRACJA - "Od czasu śmierci Gandhiego nie ma z kim rozmawiać" (Putin w r. 2007 do dziennikarzy grupy G8, zapewniając o tym, że jest demokratą najczystszej wody).

USA - "Czasem odnoszę wrażenie, że USA potrzebują nie sojuszników, lecz wasali (...) Ludzie są zmęczeni dyktatem jednego państwa - Stanów Zjednoczonych" (2011).

GALERY - "Nie mam się czego wstydzić przed obywatelami, którzy dwa razy wybierali mnie na prezydenta Rosji. Przez te osiem lat harowałem jak niewolnik na galerach. Czyniłem to od rana do nocy, z pełnym zaangażowaniem" (2008 pod koniec drugiej kadencji na fotelu prezydenta).

WIELKIE MOCARSTWO  - "Całe nasze doświadczenie historyczne dowodzi, że taki kraj jak Rosja może żyć i rozwijać się w obecnych granicach tylko wówczas, gdy jest silnym mocarstwem (...). We wszystkich okresach osłabienia państwa, politycznego czy ekonomicznego, Rosja stawała zawsze i w sposób nieunikniony przed groźbą rozpadu" (2000).

CHODORKOWSKI  - "Ma krew  na rękach" (o byłym szefie Jukosu Michaile Chodorkowskim  na spotkaniu z naukowcami i publicystami z Klubu Wałdajskiego w r. 2010).

LENIN - Pytany o możliwość pogrzebania mumii Lenina, która znajduje się w mauzoleum: "Jestem przeciw" (2000).

LIBIA - "Średniowieczne wezwania do wypraw krzyżowych" (o rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącą Libii (2011).

ANNA POLITKOWSKA - "Swoją śmiercią wyrządziła (Rosji) większą szkodę niż swoimi publikacjami" (w r. 2006 po dotąd niewyjaśnionym zabójstwie dziennikarki krytycznej wobec Kremla).

ŚWINIA -  "I znalazł się jakiś bydlak, który ich zdradził. Jak on dalej będzie z tym żyć? Jak spojrzy w oczy swoim dzieciom? Świnia!" (w r. 2010 o ujawnieniu i wydaleniu grupy rosyjskich szpiegów z USA).

TERRORYŚCI - "Terrorystów będzie się ścigać nawet w wychodku" (1999, na początku drugiej wojny czeczeńskiej).

ZSRR - Upadek Związku Radzieckiego "był największą katastrofą geopolityczną ubiegłego wieku" (2005).

PAP
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook