Jedynie prawda jest ciekawa


Co dalej z domem Hitlera?

11.08.2015

Dom w austriackim Braunau, w którym urodził się Adolf Hitler, stoi od czterech lat pusty i niszczeje - pisze we wtorek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Dom w austriackim Braunau, w którym urodził się Adolf Hitler, stoi od czterech lat pusty i niszczeje - pisze we wtorek "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Próba stworzenia w tym miejscu międzynarodowego domu spotkań młodzieży jak dotąd nie powiodła się.

Adolf Hitler urodził się w Braunau am Inn 20 kwietnia 1989 roku w rodzinie urzędnika celnego Aloisa Hitlera. W budynku przy ulicy Salzburger Vorstadt 15 mieszkał niecały rok; ze względu na zawód ojca rodzina często się przeprowadzała. Pomimo tego, że Braunau było jedynie krótkim epizodem w życiu Hitlera, władze III Rzeszy zamierzały urządzić tam nazistowski ośrodek kultury. Sekretarz Hitlera, Martin Bormann, odkupił - posługując się szantażem - budynek od właścicieli za 150 tys. reichsmarek. "FAZ" zwraca uwagę, że do dziś na kutej żelaznej kracie budynku widoczne są inicjały Bormanna - "MB".

Sam Hitler nie przywiązywał do tego projektu większej wagi. Zdaniem "FAZ" zabiegał wręcz o to, by mało budujące szczegóły z jego młodości uległy zapomnieniu. Po zakończeniu wojny dawni właściciele odkupili nieruchomość, a następnie wynajęli je austriackiemu MSW, które przekazało budynek miastu Braunau. Dom wykorzystywany był w przeszłości jako budynek mieszkalny, siedziba banku, gospoda, a ostatnio - do 2011 r. - jako warsztat dla osób niepełnosprawnych.

Władze obawiają się, że budynek może dostać się w niepowołane ręce i stać się celem pielgrzymek neonazistów. Plany przekształcenia go w miejsce przypominające o hitlerowskich zbrodniach jak dotąd kończyły się fiaskiem. Przeforsowana przez właścicieli umowa najmu zakazuje wykorzystywania obiektu jako miejsca historycznego. Autor wyraża zdziwienie, że władze Braunau, mimo korzystnego klimatu dla rozliczeń z przeszłością, nie potrafią przedstawić przekonującej propozycji wykorzystania tego miejsca. Przed budynkiem znajduje się kamień pamiątkowy z napisem "Za pokój, wolność i demokrację. Nigdy więcej faszyzmu. Miliony ofiar ostrzegają".

"FAZ" zwraca uwagę, że miejscowy politolog Andreas Maislinger od 15 lat zabiega o utworzenie w domu rodzinnym Hitlera międzynarodowego domu spotkań. W "House of Responsibility" (Domu Odpowiedzialności) młodzież z całego świata miałaby podczas konferencji dyskutować o wolności, prawach człowieka i praworządności. Realizacja tego pomysłu zakończyłaby raz na zawsze dyskusję o tym, co zrobić z domem Hitlera - podkreśla politolog.

PAP/es

fot. Anton-kurt/CC-BY-SA-3.0-at

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook