Jedynie prawda jest ciekawa


Cicho jak na dyskotece

26.09.2011

Kolorowe światła, duszący dyskotekowy dym i didżeje przy konsolach, ale zamiast ryku z i basów z głośników, słychać tylko tupanie i ciche przyśpiewki. To impreza w stylu silent disco.

Impreza, podczas której uczestnicy bawią się przy zastosowaniu bezprzewodowych słuchawek na uszach. - Po raz pierwszy trafiłem na taką imprezę w czasie urlopu na indyjskim Goa. Myślałem, że idę na normalną dyskotekę i gdy zobaczyłem tych wszystkich ludzi ze słuchawkami na uszach, byłem po prostu w szoku. Ale to był jeden z najmilszych wieczorów, jakie przeżyłem w Indiach. Na takich imprezach ludzie bawią się równie dobrze, jak na „tradycyjnych dyskotekach”, ale jest mniej agresji, jest lepsza atmosfera – opowiada Krzysztof Loska z Warszawy. Dzisiaj bierze udział w silent disco także w Polsce. Na sali zwykle gra jednocześnie trzech didżejów, każdy z nich inny rodzaj muzyki. Publiczność może zmienić ścieżkę dźwiękową za pomocą przycisku w swoim zestawie słuchawkowym. Jeśli jedna ścieżka się znudzi, za pomocą jednego przełącznika można zacząć bawić się np. w rytmie hip-hopu. Można tańczyć samemu albo w grupie. Wystarczy, że pokażesz znajomym, w którym kanale jest najlepsza muzyka i wspólnie tańczycie do jednej piosenki.

Jest to jednak kropla w morzu możliwości, jakie daje SilentPro System – tłumaczy Antoni Rosochacki prezes Silent Pro. W konwencji silent mogą być organizowane koncerty, spektakle, a także wystawy malarskie, rzeźbiarskie, instalacje multimedialne połączone z dźwiękiem lub słowem. Łatwo wyobrazić sobie galerię, w której można oglądać jednocześnie obrazy i słuchać utworu, którym inspirował się artysta podczas tworzenia swojego dzieła albo słuchać czytanych fragmentów książki, która go natchnęła. – dodaje Rosochacki. W czerwcu tego roku w ramach akcji „Obudź Warszawę”, której celem była walka z ciszą nocną w centrum stolicy, zorganizowano między innymi koncert muzyki klasycznej na placu Trzech Krzyży. Zespół kameralny wykonywał kwartet smyczkowy G-dur Mozarta, a publiczność mogła go posłuchać dzięki zestawowi słuchawkowemu.

Historia cichych imprez zaczęła się od filmu science-fiction „Ruusujen aika” z 1969 roku. Pomysł podchwycili ekoaktywiści, którzy na początku lat dziewięćdziesiątych wykorzystywali słuchawki na imprezy plenerowe, aby ograniczyć hałas uciążliwy dla przyrody. W 2000 roku brytyjska telewizja BBC zorganizowała koncert, którego publiczność słuchała w słuchawkach. Od tego czasu wykorzystanie bezprzewodowych słuchawek do imprez publicznych stało się popularne na całym świecie, w dodatku wśród fanów wszystkich rodzajów muzyki.

Maria Pawlik

(fot. sxc.hu)

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook