Jedynie prawda jest ciekawa


Chore bociany zimują w Przemyślu

28.11.2011

Po kilka bocianów, które nie odleciały do Afryki, każdego tygodnia trafia do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu - poinformował w poniedziałek lekarz weterynarii ośrodka Radosław Fedaczyński.

"W ośrodku przebywa ponad 70 bocianów. Większość pochodzi z Podkarpacia, ale mamy także gości z Małopolski, woj. świętokrzyskiego, a ostatnio przywieziono bociana ze Słowacji" - powiedział Fedaczyński.

Zimę w przemyskim ośrodku spędzą bociany ze złamanymi skrzydłami, kończynami, poturbowane w wyniku upadku z gniazd, porażone prądem po zderzeniu z linią energetyczną, a także niedożywione, chore. O bocianach, które nie odleciały do Afryki, informują mieszkańcy lub pracownicy gmin.

Jak powiedział Fedaczyński, osoby, które zawiadamiają ośrodek, są instruowane, jak postępować z wymagającym opieki czy pomocy ptakiem, np. jak bezpiecznie i o jakiej porze złapać bociana. "Najłatwiej można to zrobić wczesnym rankiem lub bezpośrednio po zmierzchu, kiedy temperatura powietrza jest poniżej zera stopni Celsjusza" - powiedział lekarz weterynarii przemyskiego ośrodka.

Działający jako fundacja ośrodek prowadzi akcję "Pomóż bocianom przetrwać zimę". Akcja adresowana jest nie tylko do mieszkańców regionu.

"Potrzeb mamy wiele. Dziennie nasi podopieczni zjadają np. ponad 30 kilogramów surowego mięsa. Trzeba także sporo słomy na legowiska" - powiedział Fedaczyński.

Ośrodek działa od prawie 20 lat. Trafiają do niego ptaki i zwierzęta głównie z Podkarpacia.

PAP

(fot.sxc.hu)

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook