Jedynie prawda jest ciekawa


Choinka za 4 mln dolarów

22.11.2012

Ponad 4 miliony dolarów kosztuje bożonarodzeniowa choinka wykonana w całości ze szczerego złota, jaką w środę wystawiła na sprzedaż jedna z japońskich firm jubilerskich.

Złote "drzewko" ma 2,4 m wysokości i ok. 1,2 m średnicy, a zostało wyprodukowane w Japonii. Zostało wykonano z 40 kg czystego złota, a ozdobione 50 postaciami z bajek Disneya (myszką Miki, Dzwoneczkiem z "Piotrusia Pana" czy Kopciuszkiem), które wycięto ze złotej blachy i przepasano kokardami - również ze złota.

Nad jego wykonaniem przez dwa miesiące trudziło się 10 wysokiej klasy rzemieślników.

Luksusowe świąteczne drzewko kosztuje 350 mln jenów, czyli ok. 4,2 mln dolarów. Firma jubilerska Tanaka Kikinzoku Jewelry, przekonuje jednak, że jest to oferta wręcz okazyjna z uwagi na obecne ceny złota w przeliczeniu na gram surowca.

"Drzewko jest bardzo malownicze i naprawdę wygląda jak bożonarodzeniowa choinka" - ocenił jubiler Takashi Miura, jeden z pierwszych odwiedzających salon jubilerski w jednej z najdroższych dzielnic Tokio.

Osobom, którym cena za złote drzewko wydaje się zaporowa, firma proponuje jego mniejsze repliki. Mają 20 ozdób i wysokość 25 cm, a kosztują zaledwie 2 miliony jenów (ok. 243 tys. dolarów).

Na razie nikt nie skusił się na większą choinkę, jednak jej mniejsze wersje znalazły już trzech nabywców.

ll, PAP

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook