Jedynie prawda jest ciekawa


Chiński rząd poucza obywateli jak dbać o rodziców

25.08.2012

Chiński rząd opublikował 24 zasady, zgodnie z którymi obywatele powinni opiekować się rodzicami. Konieczność formułowania odgórnych wytycznych jest oznaką głębokich przemian społecznych w kraju, gdzie troska o starszych zawsze była jedną z podstawowych cnót.

Opublikowane przez władze reguły oparte są na 24 opowieściach o posłusznych dzieciach z czasów dynastii Yuan, która rządziła krajem w latach 1279-1368. Zgodnie z nowymi wytycznymi należy spędzać z rodzicami wakacje, a w ciągu roku dzwonić do nich przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli są rozwiedzeni, należy wspierać ich w poszukiwaniach nowych małżonków.

Dzieci powinny również zabierać rodziców do kina na filmy z czasów ich młodości, cierpliwie słuchać ich wspomnień i historii, a także uczyć ich obsługi komputera oraz korzystania z poczty elektronicznej i internetu. Należy świętować ich urodziny, robić im jak najwięcej zdjęć i jak najczęściej umożliwiać im spotkania z wnukami.

Troska o starszych zawsze należała w Chinach do najważniejszych powinności dzieci, a fakt, że władze muszą im to w ten sposób doradzać, świadczy o głębokich przemianach społecznych dokonujących się w tym kraju. "Obowiązek dbania o rodziców wypływa z naszej tradycji. Jednak sprawowanie codziennej opieki nad rodzicami przez dorosłe dzieci staje się coraz trudniejsze z powodu mobilności społeczeństwa. Młodzi ludzie często wyjeżdżają z domów na studia lub w poszukiwaniu pracy i ostatecznie osiadają z dala od rodzinnych miast czy wsi" - wyjaśniła socjolog z Uniwersytetu Sun Yat-sena w Kantonie dr Law Koon-Chui.

Zdaniem części ekspertów tradycja, zgodnie z którą osobom starszym należy okazywać szacunek, powoli słabnie. "Modernizacja, migracje ludności, polityka dotycząca populacji, ceny rynkowe, obniżenie się zaufania społecznego, stres i konkurencja w pracy zmieniły stosunek ludności do osób starszych. Na przykład w środkach komunikacji publicznej mało kto ustępuje starszym miejsca. Słyszy się też o tym, że nikt nie pomaga wstać starszej osobie, która się przewróci" - ocenił dziekan Instytutu Polityki Społecznej tej samej uczelni dr Kinglun Ngok.

W nowych regułach rząd sugeruje też, by wspierać rodziców finansowo, wysyłając im co miesiąc pieniądze, opłacając wizyty u lekarza i wykupując polisy ubezpieczeniowe. Właśnie te wytyczne wzbudzają najwięcej kontrowersji, gdyż w opinii niektórych ekspertów są ze strony władz próbą zrzucenia z siebie odpowiedzialności za los osób starszych. Jak pisze hongkoński dziennik "South China Morning Post", takie wezwania ukazują pilną potrzebę zatroszczenia się o coraz liczniejszą grupę osób starszych, które nie mogą liczyć na zbyt wiele ze strony państwowego systemu opieki społecznej.

Polityka jednego dziecka, rozwój i podążające za nim zmiany światopoglądowe sprawiają, że chińskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw na świecie. Odsetek osób po 60. roku życia wynosi tam ponad 10 proc., z czego ponad połowa mieszka samotnie. 33 mln osób starszych w Chinach wymagają stałej opieki.

Powiększający się z roku na rok udział osób starszych w społeczeństwie sprawia, że państwo musi wypłacać coraz więcej emerytur, podczas gdy wpływy ze składek osób pracujących nie rosną równie szybko. Według badań przeprowadzonych przez Bank of China i Deutsche Bank, do końca 2013 roku deficyt chińskiego funduszu emerytalnego powiększy się do 18,3 bln juanów (prawie 10 bln zł). Rząd stoi w obliczu konieczności przeprowadzenia reformy emerytalnej, ale na proponowane przez niego wydłużenie wieku emerytalnego do 65 lat nie zgadza się większość społeczeństwa.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 2. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 8. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook