Jedynie prawda jest ciekawa


Chile: najwyższy wieżowiec w Ameryce Południowej

06.12.2012

Costanera Center o wysokości 300 m, według projektu architekta Cesara Pellego, wkrótce wyrośnie w Santiago na najwyższy drapacz chmur w Ameryce Południowej. Widać go ze wszystkich punktów stolicy Chile; w kraju nierówności społecznych wzbudza duże kontrowersje.

W lutym prace doprowadzono już do najwyższego punktu budynku i drapacz dominuje w panoramie miasta. Zakończenie robót zaplanowano na kwiecień przyszłego roku. 

Nowy drapacz chmur w dzielnicy biznesowej Santiago, liczący 70 pięter, nazywany bywa "Sanhattanem". Stał się już symbolem miasta u stóp Andów, przechodzącego gwałtowne zmiany.

Ma mieć 41 wind i parking na 5500 miejsc, a obok już otwarto centrum handlowe, luksusowe hotele i biura.

Ten nowoczesny budynek, całkowicie przeszklony i z cylindryczną wieżą, jest "dość neutralny" - mówi architekt Luis Eduardo Bresacini, prezes Kolegium Architektów Chile. 

"Z architektonicznego punktu widzenia jest to interesująca konstrukcja. I jest to piękny budynek - ocenia architekt i urbanista Julio Hurtado.

Specjalne antysejsmiczne fundamenty mają zagwarantować Costanera Center odporność na wstrząsy (Chile leży w pasie sejsmicznym). 

Drapacz chmur o kubaturze 700 tys. m sześc., rzucający cień na Santiago, powstaje w dzielnicy bardzo ruchliwej, gdzie często dochodzi do korków ulicznych. 

Projekt wieży prezentowano jako "najważniejszy sukces komercyjny i architektoniczny" Chile po kryzysie z 2009 roku, kiedy na 10 miesięcy wstrzymano budowę. 

Według niemieckiego biznesmana Horsta Paulmana, Costanera Center stanie się dla Santiago tym, czym wieża Eiffla dla Paryża -  nieodłącznym symbolem miasta. 

Zdaniem krytyków ten megaprojekt nad rzeką Mapocho z pewnością może być ilustracją wyjątkowych warunków gospodarczych w Chile, jak również triumfu kapitalizmu możliwego kosztem największych na świecie nierówności społecznych.

W 2011 roku Chile, którego gospodarka w dużej mierze opiera się na zasobach górniczych, znalazło się na czele krajów o największym rozwarstwieniu społecznym wśród 34 członków OECD. Według danych rządowych 10 proc. najbogatszych mieszkańców Chile zarabia 35 razy więcej niż 10 proc. najbiedniejszych, podczas gdy przeciętna dla innych krajów wynosi według OECD dziewięciokrotność. 

"To symbol przyrostu bogactwa, które można zauważyć, ale które nie jest w Chile dzielone, jak również kraju, który znajduje się u bram rozwoju z jego brutalnymi sprzecznościami" - powiedział AFP Hurtado.

"Istnieje kilka obszarów na świecie, w których elity są tak egocentryczne" - twierdzi Hurtado, wtórując frustracjom wykluczonych z cudu gospodarczego w Chile. 

Pelli to autor projektu m.in. 452-metrowych Petronas Towers w Kuala Lumpur w Malezji.

PAP/run

fot. youtube

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook