Jedynie prawda jest ciekawa


Charamsa żali się "Wyborczej"

23.04.2017

Krzysztof Charamsa - były ksiądz wylansowany na autorytet przez „Tygodnik Powszechny” – najwyraźniej nie może znieść cichego życia. Aby zwrócić na siebie uwagę mediów wydaje właśnie książkę, w której wyraża swój bunt przeciwko „hipokryzji Kościoła”. Z tej okazji na występy gościnne zaprosiła go „Gazeta Wyborcza”. Czegóż w tym wywiadzie nie ma… Przede wszystkim ubolewanie, że papież Franciszek nie promuje i nie wspiera osób LGBTQ.

Charamsa już na wstępie atakuje papieża Franciszka za to, że nie spełnia pokładanych w nim nadziei, a Benedykta XVI nazywa homofobem. Watykan określa mianem "zoo, w którym drapieżne zwierzęta walczą między sobą", a Kościół oskarża o porozumienie z Władimirem Putinem i reżimami islamskimi. Zdaniem Charamsy, Kościół „realizuje doktrynę przyzwalającą na przemoc” – wobec homoseksualizmu ma się rozumieć. „Od pracy Franciszka znacznie krytyczniej oceniam pracę papieża Benedykta XVI. To był najbardziej homofobiczny pontyfikat, jakiego byłem świadkiem” - mówi były ksiądz, który od 2003 roku był pracownikiem Kongregacji Nauki Wiary oraz poważanym teologiem. Lansował go z namaszczeniem „Tygodnik Powszechny”, który sięgnął po opinię wysoko postawionego teologa, by uderzyć w polski Kościół. Szybko jednak okazało się, że był to cios samobójczy.  W kilka dni po publikacji wywiadu ks. Charamsa przyznał publicznie że jest gejem i  że od wielu lat żyje w związku z mężczyzną. 

Okazało się, że jego coming out był starannie przygotowany, a wywiady z nim ukazały się w wielu pismach jednocześnie. Charamsa urządził też konferencję prasową ze swoim partnerem Eduardo. Wśród gejowskich czułości padł zarzut pod adresem  Kościoła za "wszechobecną i ślepą homofobię". Charamsa został suspendowany i zwolniony z pełnionych funkcji w Kongregacji Nauki Wiary oraz Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Po medialnej burzy sprawa ucichła. Nikt o Charamsie nawet nie wspominał. Pewnie ze współczucia wobec pogubienia. Ten jednak nie próżnował. Przygotowywał materiał do wywołania kolejnego skandalu ze swoim udziałem. Tuż przed Niedzielą Miłosierdzia w „Gazecie Wyborczej” ukazał się kolejny wywiad, w którym Charamsa ujada na Kościół.  Najbardziej razi go tendencja do trzymania się Pisma Świętego.

Charamsa nie może darować papieżowi Franciszkowi, że nie poszedł w stronę, której od niego oczekiwano.  „W swoim pierwszym przekazie Franciszek rozpala nas nadzieją, odwagą, twierdzeniem, że jako katolicy możemy być wolni, rozpocząć spokojną, obiektywną konfrontację z rzeczywistością. Wyzwolić się z fobii wobec nauki, rozwoju, a w końcu tego innego” - żali się Charamsa, przypominając że przecież w „Evangelii gaudium” papież pisał, iż „katolicy powinni się powstrzymać od osądzania wynikającego z uprzedzeń”. Dodaje, że przecież Franciszek „jako pierwszy namiestnik Kościoła użył słowa „gej” i nie wykrzywił twarzy w grymasie obrzydzenia”. Wszystkie te nadzieje Charmsy i jemu podobnych niebawem runęły, bo – jak pisze były ksiądz – Franciszek „wkrótce potem wszystko sprostował”. „Poza wypowiadaniem górnolotnych słów Franciszek nie zrobił absolutnie nic, by poprawić sytuację gejów w kościele i w ogóle osób LGBT” - ubolewa Charamsa, wyrzucając papieżowi, gdy wysłał kondolencje po zamachu w Orlando, „ani słowem nie wspomniał o homoseksualnej tożsamości ofiar”. Zarzuca także Franciszkowi, że rozwinął prawo Benedykta XVI z 2005 r. które zabrania wyświęcania na księży osób homoseksualnych.

„Papież Franciszek pogrzebał nadzieje, które obudził na początku pontyfikatu. W dokumencie „Amoris laetitia” nie padło ani jedno pozytywne słowo o osobach homoseksualnych czy rodzicach lub dzieciach tych osób. A obiecywał, że otwartość i miłosierdzie będą jego troską, że rozeznanie, rozwaga, pokora będą misją: najpierw poznać, a później zastanowić się, jak oceniać albo czy ocena w ogóle jest potrzebna” - gorączkuje się Charamsa. Nie bierze pod uwagę, że być może stanowisko papieża jest właśnie efektem owego zastanowienia i wyraża pogłębioną ocenę.

„Franciszek to skomplikowana postać. Ale dzisiaj jest bardzo daleko od tego, z czym przyszedł do Rzymu. Mój kolega mówi, że Watykan to zoo, w którym drapieżne zwierzęta walczą między sobą o przestrzeń i władzę” - dodaje były ksiądz, po czym płynnie przechodzi do kolejnych skarg: „Zostałem zawieszony, wysłany na bezrobocie bez możliwości znalezienia pracy, do której mam kompetencje. Zresztą nie uznaję tej kary, bo w prawie kanonicznym jako osoba homoseksualna nie jestem uwzględniony”.

Zdaniem Charamsy, choć dzisiaj nie pali się nikogo na stosie, „stosuje się przemoc duchową, symboliczną, społeczną i psychologiczną.  „Kościół tworzy i podtrzymuje homofobiczną kulturę, poniża, doprowadza do depresji, samobójstw, ale też zabójstw motywowanych nienawiścią” - dodaje autorytet „Tygodnika Powszechnego”, twierdząc że katolicy nie są zdolni do empatii. Jest też apel praktyczny: „Proszę wierzące osoby homoseksualne, by chcąc zmienić Kościół, nie cytowały tego, co katechizm mówi o seksualności. Powstał po to, by nas niszczyć”.

Charamsa określa podejście Kościoła do homoseksualizmu jako patologiczne. "By zmienić Kościół, trzeba zmienić doktrynę" – kwituje.


frost / wPolityce.pl, Wyborcza
[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 2. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook