Jedynie prawda jest ciekawa


Cenne pistolety Napoleona trafią na aukcję

13.06.2015

Cenna broń Napoleona trafi do nowego właściciela.

Dwa pistolety z 1814 roku, które były prezentem Napoleona dla jego trzyletniego wówczas syna, trafią na aukcję w Wielkiej Brytanii. Mogą osiągnąć cenę 1,6 mln euro. Niedługo po wręczeniu tego prezentu, Napoleon został zmuszony do abdykacji i trafił na Elbę.

Inkrustowana złotem broń, ozdobiona napoleońskimi insygniami, w tym cesarskimi orłami, zostanie wystawiona na aukcji 7 lipca. Jak zauważył przedstawiciel domu aukcyjnego Sotheby's, cenne przedmioty są też świadectwem "osobistej tragedii życiowej" Napoleona.

"W styczniu 1814 roku widział swojego ukochanego syna i następcę po raz ostatni, a jego nadzieje na stworzenie trwałej dynastii zostały zrujnowane" - powiedział Christopher Mason portalowi BBC News. W kwietniu 1814 r. Napoleon został zmuszony do abdykacji i udania się na wyspę Elba na Morzu Tyrreńskim. Po odzyskaniu na krótko władzy we Francji, poniósł w czerwcu 1815 roku ostateczną klęskę pod Waterloo.

Napoleon zmarł w internowaniu na wyspie Świętej Heleny w 1821 roku; jego syn, który nigdy nie objął tronu i spędził życie na dworze wiedeńskim, zmarł na gruźlicę w wieku 21 lat w 1832 roku.

lap/PAP

[fot. Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook