Jedynie prawda jest ciekawa


Burmistrz Winnipeg broni Kubusia Puchatka

22.11.2014

Radni polskiego Tuszyna nie zgodzili się na to, by Kubuś Puchatek był maskotką placu zabaw. To oburzyło mieszkańców rodzinnego miasta niedźwiadka.

Jedną z najważniejszych informacji piątkowych wydań kanadyjskich wiadomości był problem radnych polskiego Tuszyna z ubraniem Kubusia Puchatka, czyli Winnie the Pooh. Burmistrz Winnipegu, skąd pochodzi właściciel pierwowzoru misia, wydał specjalne oświadczenie.

Jak przekazały kanadyjskie media, radni Tuszyna (woj. łódzkie) nie zgodzili się, by Kubuś Puchatek stał się maskotką placu zabaw, ponieważ ma nieokreśloną płeć i, jak cytowano, niekompletne ubranie, a to "zupełnie nieodpowiednie dla dzieci". Kubuś Puchatek, czyli Winnie the Pooh z powieści A.A. Milne'a, ma kanadyjskie korzenie. Imię Kubusia Puchatka w oryginalnej wersji wywodzi się od imienia kanadyjskiej niedźwiedzicy, której imię brzmiało właśnie Winnie. Jej właściciel pochodził z miasta Winnipeg, stolicy prowincji Manitoba.

Właścicielem Winnie był kanadyjski weterynarz i żołnierz, Harry Colebourn, który służył w armii podczas pierwszej wojny światowej. Colebourn kupił w sierpniu 1914 r. w miejscowości White River w Ontario za 20 dolarów osieroconego niedźwiadka, którego matkę zastrzelił myśliwy, i zabrał go do Anglii, gdzie zwierzę stało się maskotką jednostki, w której służył Colebourn. Gdy został skierowany do Francji, Colebourn, nie chcąc, by niedźwiedzicy coś się stało na froncie, oddał ją do londyńskiego zoo, gdzie była wielką atrakcją aż do śmierci w 1934 r. Tam właśnie widzieli ją A.A. Milne i jego syn, pierwowzór książkowego Krzysia, Christopher Robin Milne.

W piątek burmistrz Winnipeg Brian Bowman przesłał do publicznej telewizji CBC specjalne oświadczenie. "Winnie jest rysunkowym niedźwiedziem, który nie nosi spodni, ale chciałbym zauważyć, że lubiane postaci z filmów Disneya, Kaczor Donald oraz Chip i Dale, są również pozbawione spodni, Myszka Miki nie nosi koszulki, a Tony the Tiger (postać z reklam płatków zbożowych - PAP) jest właściwie goły. Czy te postaci też mają być zakazane? Winnipeg jest tolerancyjną i otwartą społecznością i mam nadzieję, że Winnie nadal będzie uczyć dzieci uprzejmości i przyjaźni" -oświadczył.

Kanadyjskie telewizje przypomniały, że wielu zwierzęcych bohaterów filmów rysunkowych ma niekompletne ubranie i jakoś nigdy nie stanowiło to problemu - do listy burmistrza Bowmana dodano Misia Yogi (tylko w krawacie) i Kota w butach. Kanadyjscy rysownicy pospieszyli z propozycjami ubiorów dla Kubusia Puchatka. Zaś w komentarzach ubolewa się nad brakiem zrozumienia radnych z polskiego Tuszyna wobec postaci Kubusia Puchatka.

Więcej o misiu o bardzo małym rozumku można się dowiedzieć w Assiniboine Park w Winnipeg, gdzie mieści się Pooh Gallery, pokazująca najrozmaitsze przedmioty i ilustracje związane z Kubusiem Puchatkiem. Obok jest też rzeźba Winnie i jej właściciela. W maju br. galerię odwiedzili książę Karol i księżna Camilla.

Zaś od dwóch tygodni na uniwersytecie Ryerson w Toronto, aż do 7 grudnia, trwa wystawa "Remembering the Real Winnie: The World's Most Famous Bear Turns 100" (Prawdziwy Kubuś Puchatek: najsłynniejszy niedźwiedź świata kończy sto lat). Wystawę można też obejrzeć w internecie: therealwinnie.ryerson.ca/collection/about.

tk/PAP

fot.YouTube

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook