Jedynie prawda jest ciekawa


Bułgarzy ubezpieczyli budynek parlamentu

31.12.2013

Po raz pierwszy od początku politycznej transformacji w Bułgarii w 1989 roku budynek parlamentu w Sofii został ubezpieczony na wypadek buntów, rozruchów i strajków. W kraju od pół roku trwają antyrządowe demonstracje.

Z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej parlamentu wynika, że budynek Zgromadzenia Narodowego i parlamentarny parking zostaną w 2014 roku ubezpieczone nie tylko od skutków takich zagrożeń jak nieumyślny pożar, czy trzęsienie ziemi, ale także "na wypadek obywatelskich niepokojów, buntów i rozruchów".

Przewodniczący parlamentu Michaił Mikow wyjaśnił, że chodzi o ubezpieczenie na wypadek umyślnego spowodowania szkód. "Wiecie, że parlament był demolowany kilkakrotnie. Lepiej, by w razie uszkodzenia budynku i samochodów płacił ubezpieczyciel niż bułgarscy podatnicy" - skomentował.

Budynek parlamentu, zbudowany na początku XX wieku, jest pomnikiem kultury narodowej. Jego wartość ocenia się na 65 mln lewów (ok. 30,25 mln euro). Takie pomniki zgodnie z prawem obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu, w tym na wypadek nieumyślnego zaprószenia ognia. Teraz dodano ubezpieczenie od skutków umyślnego podpalenia.

Do szturmu na parlament i próby jego podpalenia doszło w styczniu 1997 r., gdy po ogłoszeniu upadłości przez 14 banków i panującej w kraju hiperinflacji doszło do fali masowych protestów przeciw ówczesnemu rządowi socjalisty˙Żana Widenowa. Budynek poważnie ucierpiał; jeszcze kilka miesięcy po zajściach unosił się w nim zapach spalenizny.

Od czerwca, czyli od początku trwających w kraju antyrządowych protestów, budynek był wielokrotnie oblewany farbą, obrzucany pomidorami, jajami, a raz nawet słoikiem czarnego kawioru. Ten najbardziej egzotyczny, jak dotychczas, atak miał symbolizować niedopuszczalny w obliczu powszechnego ubóstwa luksus, jakim otacza się władza.

Podczas ataków ucierpiały także stojące na pobliskim parkingu samochody parlamentarzystów.

W grudniu demonstranci obrzucili parlament zapalonymi pochodniami, jednak do pożaru nie doszło, gdyż ze względu na rozstawione ogrodzenia pochodnie nie doleciały do budynku. Antyrządowe protesty w Bułgarii rozpoczęły się 14 czerwca po tym, jak kontrowersyjny biznesmen i magnat medialny Delian Peewski został wybrany przez parlament na szefa wpływowej Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (DANS). Pod naciskiem protestujących zrezygnował on ze stanowiska, ale protesty, których uczestnicy zaczęli domagać się ustąpienia całego rządu i rozpisania przedterminowych wyborów, nie ustały i trwają nadal, choć z malejącą intensywnością.

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook