Jedynie prawda jest ciekawa


Brytyjska wersja gry „7 dni Westerplatte”

30.04.2015

„7 dni Westerplatte” to gra planszowa, dzięki której gracz może zostać bohaterem pierwszych ważnych momentów II wojny światowej. W Polsce została ona wydana w 2013 roku, od kilu dni dostępna jest również na Wyspach Brytyjskich. Ma ona uczyć Anglików historii Polski.

Gra planszowa „7 dni Westerplatte” pozwala wczuć się w role polskich oficerów, zmagających z nieustannym atakiem ze strony niemieckiego agresora. Z twórcą gry, Łukaszem Woźniakiem rozmawiał dziennikarz „The Guardian”.

- Nie powiedziałbym, że historia jest jakąś moja wielką pasją. Pamiętam tyle, ile nauczyłem się w szkole, jednak obrona Westerplatte to wielkie wydarzenie i zarazem świetny temat na grę planszową. Fakt, że tak mały, niedozbrojony oddział był w stanie stawiać opór przez siedem dni, zawsze mnie zadziwiał - mówił twórca gry.

„7 dni Westerplatte” to tzw. gra kooperacyjna, w której uczestnicy muszą współpracować, aby osiągnąć wspólny cel. Gracze wcielają się w role Polaków broniących półwyspu przed atakiem Niemców - opisuje portal polishexpress.co.uk. Brytyjscy recenzenci podkreślają, że „7 dni Westerplatte” opiera się na schemacie gier komputerowych.

- Uważam się jednak za patriotę i chciałem, żeby moja gra upamiętniała heroizm, jakim wykazali się Polacy podczas II wojny światowej - zaznaczył Łukasz Woźniak.

Oby gra trafiła do jak największej liczby Brytyjczyków.

ann/polishexpress.co.uk

[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook