Jedynie prawda jest ciekawa


Broń legendarnych gangsterów sprzedana za pół miliona dolarów

01.10.2012

Broń legendarnej pary amerykańskich gangsterów Bonnie i Clyde została sprzedana w niedzielę na aukcji w USA za ponad pół miliona dolarów. Przestępczy duet napadał w latach 30. XX wieku na banki, nie stroniąc także od zabójstw i porwań.

Rewolwer Colt 38, który 23-letnia Bonnie Parker miała przy sobie w chwili śmierci, kupiony został za 264 tys. dolarów, natomiast Colt 45 jej zastrzelonego przez policjantów partnera, 25-letniego Clyde'a Barrowa, poszedł za 240 tys. dolarów - podał Reuters. Aukcja odbyła się w Nashua w stanie New Hampshire.

Bonnie i Clyde zostali zastrzeleni przez ścigających ich policjantów w zasadzce w maju 1934 roku.  

Oba pistolety nabył pragnący zachować anonimowość kolekcjoner z Teksasu. Na aukcji sprzedano też kilka innych pamiątek po gangsterskiej parze, między innymi złoty zegarek kieszonkowy Barrowa.

Bonnie i Clyde siali postrach w Ameryce na początku lat 30. XX wieku dokonując całej serii napadów na banki oraz porwań i zabójstw. Gdy Clyde został zatrzymany i skazany na dwa lata więzienia, jego partnerka przeszmuglowała do celi pistolet, pomagając mu w ucieczce.

Legendę przestępczej pary ugruntował film z 1967 roku "Bonnie and Clyde" z Faye Dunaway i Warrenem Beatty w rolach głównych. Reżyser Arthur Penn przedstawił gangsterów jako zakochaną romantyczną parę wykluczonych.

PAP/kop
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook