Jedynie prawda jest ciekawa


Broadway szuka ratunku w religii

07.05.2012

W poszukiwaniu widzów teatry na nowojorskim Broadwayu prezentują musicale o treści religijnej. Wiążą się z tym jednak także problemy.

Tematyka religijna nie jest na Broadwayu chlebem powszednim, ale też nie jest nowością. Popularność zdobyły na początku lat 70. XX wieku musicale "Jesus Christ Superstar" i "Godspell". W trudnych obecnych czasach teatry próbują zachęcić wiernych, w tym chrześcijan, bogatszym repertuarem.

Jezus umierający za nasze grzechy stał się ostatnio na Broadwayu bohaterem trzech musicali. W sześciu innych występuje religijna tematyka. Dzieje się tak m.in. za sprawą Toma Allena z hollywoodzkiej firmy marketingowej Allied Faith & Family, który od półtora roku próbuje zachęcić wiernych wypełniających kościoły, aby przyszli do teatru. Pragnie to osiągnąć m.in. poprzez przyciągnięcie uwagi chrześcijańskich mediów musicalami w rodzaju "Memphis", "Sister Act" i "Leap of Faith" (Rozprzestrzenianie wiary).

"Broadway ma swój pierwszy moment wiary" - przekonuje cytowany przez "New York Times" Allen.

Wartości judeo-chrześcijańskie otwarcie zdominowały sceny teatrów w takich przedstawieniach jak wznowienie "Godspell" czy "Jesus Christ Superstar", ale także "Leap of Faith" i "Sister Act". Tematyka religijna jest też obecna w "Królu Lwie", "Memphis", "Człowieku-Pająku".

Mimo podejmowanych prób, zwabienie religijnych widzów do teatru nastręcza trudności. Kościelni przywódcy nie kwapią się z polecaniem wiernym musicali. Często odnoszą się do nich z rezerwą.

W nowej inscenizacji "Jesus Christ Superstar" znalazł się np. trójkąt romantyczny między Jezusem, Judaszem i Marią Magdaleną. "Sister Act" zawiera żarty z religii, które mogą jednych widzów rozbawić, ale innych, np. katolików, głęboko obrazić. W "Leap of Faith" nie każdemu się podoba nawrócenie głównego bohatera. Pojawiają się zarzuty, że zrobił to bardziej dla nowej dziewczyny niż z przekonania.

Allen nie ma z promowaniem musicali o tematyce religijnej łatwego życia. Jego prośba o usunięcie z "Leap of Faith" przekleństwa "goddamed" została odrzucona. Także propozycja, aby w przypadku kilku przedstawień wprowadzić zniżkę na bilety dla religijnej widowni nie znalazła uznania. Na Broadwayu nie sprawdzono, czy tego rodzaju marketingowe metody przynoszą efekty. Mniejsze opory wiążą się z wyasygnowaniem kosztów na zabiegi o widza z przedmieść, ponieważ wiadomo, że ich mieszkańcy są bywalcami musicali.

Według czołowego producenta "Leap of Faith", Thomasa Viertela, teatry tak naprawdę nigdy nie próbowały dotrzeć do religijnych widzów, nie licząc tradycyjnych metod sprzedaży biletów dla wybranych grup z poszczególnych synagog i kościołów.

Zdaniem Viertela religijna widownia to cały nowy rynek. Aby jednak komercyjne produkcje nie zbankrutowały, zwrot kosztów poniesionych na ich realizacje musi być szybki. Dlatego właśnie nie każdy teatr może sobie pozwolić na cierpliwość.

W opinii niektórych agencji zajmujących się sprzedażą biletów, religijna tematyka wiąże się też z innym ryzykiem. Nawet jeśli np. perspektywa przyciągnięcia do teatru chrześcijan jest kusząca, sceny ukrzyżowania Jezusa mogą odstręczyć żydowskiego widza, który częściej przychodzi na musicale.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook