Jedynie prawda jest ciekawa


Breivik wygrał z Norwegią

20.04.2016

Breivik wygrał proces przeciwko państwu norweskiemu za izolację, kiepskie jedzenie i zimną kawę.

Anders Behring Breivik, który odsiaduje w norweskim więzieniu wyrok 21 lat pozbawienia wolności za zabicie 77 osób, wygrał proces z państwem norweskim. Poskarżył się do sądu, że jest nieludzko i poniżająco traktowany w więzieniu. W pozwie skarżył się sądowi, że jest izolowany w więzieniu, jego korespondencja jest kontrolowana, musi korzystać z plastykowych sztućców, otrzymuje zimną kawę i musi odżywiać się jedzeniem z mikrofalówki. Stwierdził, że w jego sprawie, 54 razy naruszono prawa człowieka i złamano postanowienia Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Sędzia Helen Andanaes Sekulic ogłaszając wyrok, powiedziała, że zakaz nieludzkiego albo poniżającego traktowania należy do fundamentalnych wartości społeczeństwa demokratycznego i dotyczy również terrorystów i morderców.

Sąd nie przychylił się do wszystkich zarzutów Breivika, odrzucił jego skargę na kontrolę jego korespondencji przez służby więzienne, co w jego ocenie, narusza prawo do prywatności i życia rodzinnego.

Anders Breivik 22 lipca 2011 r. dokonał zamachu bombowego w Oslo, w którym zginęło osiem osób. Tego samego dnia zamordował jeszcze 69 osób, które brały udział w obozie młodzieżowej organizacji Norweskiej Partii Pracy na wyspie Utoya. Został skazany na 21 lat więzienia, najwyższą karę orzeczoną w historii norweskiego wymiaru sprawiedliwości.

 [fot. EPA/PAP]

tvn24.pl/PAP/TP

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook