Jedynie prawda jest ciekawa


Brazylijski kac po karnawale

13.02.2013

Po pięciodniowym karnawale z udziałem słynnych szkół samby i prawie miliona turystów Rio de Janeiro wraca do codziennego życia. Uprzątnięto ulice, otwarto sklepy i banki.

Do środy rano miastem rządził władca karnawału, król Momo. Jeszcze tego dnia ogłoszony zostanie zwycięzca wielkich dni karnawału - parady w sobotę i niedzielę 12 najsłynniejszych szkół samby na sambodromie, specjalnie zbudowanej promenadzie długości 700 metrów z trybunami dla publiczności po obu stronach. Każda szkoła prezentowała  po 3 500 tancerek i tancerzy w barwnych, skąpych kostiumach.

Sambodrom ma już prawie 30 lat. Wybudowany został w 1984 roku według projektu słynnego brazylijskiego architekta Oscara Niemeyera. Jego autor zmarł w grudniu zeszłego roku w wieku niemal 105 lat.

Sześć czołowych szkół weźmie udział w paradzie mistrzów na sambodromie w najbliższą sobotę.

Szkoły samby, z których większość reprezentuje poszczególne dzielnice lub ulice Rio, przygotowywały się do karnawału przez cały rok. Występ szkoły do wydatek rzędu dwóch-trzech milionów dolarów.

W czasie festiwalu w Rio pomocy medycznej udzielono prawie dwóm tysiącom osób. Karnawał był transmitowany przez liczne telewizje na całym świecie.

W środę otwarto w mieście sklepy, banki i biura. Z ulic sprzątnięto tony śmieci. Firma oczyszczająca Rio de Janeiro poinformowała, że w dniach karnawału zebrano z ulic 300 ton śmieci.

ll, PAP

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook