Jedynie prawda jest ciekawa


Boliwijski Park Narodowy najbogatszy

13.09.2012

Park na północno-zachodnim skrawku Boliwii może być najbardziej zróżnicowanym biologicznie miejscem na Ziemi - oceniają eksperci z Wildlife Conservation Society (WCS), po dopracowaniu listy tamtejszych gatunków.

W Parku Narodowym Madidi żyje aż 11 proc. znanych gatunków ptaków, ponad 200 gatunków ssaków, niemal 300 typów ryb i 12 tys. odmian roślin. Ten teren, o powierzchni 19 tys. km2, słynie z bogactwa krajobrazów, zmieniających się zależnie od wysokości terenu, jak i z rozmaitości

krajobrazów - od wilgotnych lasów równikowych, typowych dla Amazonii, po ośnieżone szczyty Andów i sawanny.

W Madidi żyje ok. 1 868 gatunków kręgowców, z czego aż 1 088 to ptaki. Dla porównania liczbę ptasich gatunków żyjących na terenie całych Stanów Zjednoczonych ocenia się na poniżej 900. Ptaki w Madidi są szalenie różnorodne - obok harpii, potężnych krewnych jastrzębi, polujących na leniwce i małpy, żyją tam drobne sylfiki zielonokryze, reprezentujące zaledwie jeden z 60 gatunków tamtejszych kolibrów. 

W parku nie brak też ssaków. Żyją tam zarówno jaguary albo 300-kilogramowe tapiry, jak i maleńkie, owadożerne nietoperze, ważące ledwie 4 gramy.

"Przy różnicach wysokości w Madidi, która wynosi niemal 6 tys. metrów, żaden inny chroniony obszar reprezentujący różnorodność siedlisk południowoamerykańskich nie pobije tego rekordu" - podkreśla dr Robert Wallace z WCS.

PAP/run

fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook