Jedynie prawda jest ciekawa


Bohaterowie dobranocek na Nocy Muzeów

06.05.2015

Na Nocy Muzeów w Rzeszowie będzie można zobaczyć oryginalne kadry filmowe z polskich animacji czy pokaz uzbrojenia z XVIIIw.

Oryginalne kadry filmowe z polskich animacji, projekty postaci filmowych bohaterów oraz bohaterowie dobranocek, a także pokaz uzbrojenia z XVIII wieku, czy samolot myśliwsko-bombowy z pełnym uzbrojeniem to niektóre z atrakcji przygotowane na rzeszowską Noc Muzeów.

Na spotkanie z Reksiem i Misiem Uszatkiem zaprasza, nie tylko najmłodszych, pierwsze w kraju Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. W towarzystwie sympatycznego psa i misia znanych z dobranocek zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę poświęconą twórczości artysty związanego ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie Stefanowi Szwakopfowi - reżyserowi, scenarzyście, kierownikowi literackiemu wielu filmów animowanych, nie tylko dla dzieci.

Na ekspozycji Stefan Szwakopf – mistrz animacji. Wystawa retrospektywna” pokazane zostaną m.in. oryginalne celuloidy z animacji, oryginalne projekty postaci filmowych bohaterów, które narysował Szwakopf np. Koziołka Matołka, napisane własnoręcznie przez niego teksty piosenek do „Wędrówek Pyzy”, a także scenografie, scenopisy filmów, przy realizacji których pracował artysta.

Będzie także można zobaczyć filmy zrealizowane przez Stefana Szwakopfa. Wśród nich znajdą się znane polskie animacje dla dzieci takie jak: „Miś Uszatek”, „Reksio”, „Wędrówki Pyzy”, „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Mały Pingwin Pik Pok”, „Gąska Balbinka”, „Jacek i Agatka”, „Pomysłowy Dobromir”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, będą też filmy dla nieco starszych widzów, m.in.: popularnonaukowy „Narodziny Ziemi”, czy krótkometrażowy „Barka”.

Urozmaiceniem Nocy Muzeów w Muzeum Dobranocek będzie koncert piosenek i melodii znanych z dobranocek w jazzowych aranżacjach w wykonaniu pianisty Tomasza Drachusa i saksofonisty Władysława Wiatra. Swoją znajomością melodii dobranockowych będą mogli pochwalić się także zwiedzający, zarówno dzieci jak i dorośli, i wziąć udział w konkursie. Dla najlepszych przewidziano nagrody.

Natomiast na pokazy militariów w Noc Muzeów zaprasza Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie. Na zwiedzających czekać będą repliki broni czarnoprochowej z XVIII wieku, armaty i broni białej z tamtego okresu, a także pokaz użycia broni białej i fechtunku.

Będzie można zobaczyć także współczesne militaria, a wśród nich wojskowe wozy opancerzone takie jak np. Scott, BRDM, transporter opancerzony MT-LB, czy samolot myśliwsko-bombowy SU-22 z pełnym uzbrojeniem.

Szczególną atrakcją, zwłaszcza dla młodszych zwiedzających, będzie okazja przejazdu ulicami miasta pojazdami wojskowymi, strażackimi oraz autobusem marki jelcz, tzw. ogórkiem.

Miłośnicy strzelania będą mogli wziąć udział w zawodach strzeleckich z broni pneumatycznej i wziąć udział w specjalnym „Teście na żołnierza”.

 PAP/es

fot. wikipedia.pl

 

 


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook