Jedynie prawda jest ciekawa


Bociany wracają do domu

26.03.2012

Trzy wracające z zimowania bociany pojawiły się w poniedziałek w Woli Niżnej koło Jaślisk w Beskidzie Niskim. Nad Podkarpaciem przemieszczają się też klucze żurawi.

- Bociany stały na jednej nodze nad stawem, gdzie zazwyczaj są żaby. Wyglądały na zmęczone po przelocie z Afryki. Prawdopodobnie są w drodze do swoich gniazd - powiedział ornitolog Marian Stój.

Przyrodnik zastrzegł, że na ośmiu sprawdzonych przez niego w poniedziałek gniazdach w Beskidzie Niskim nie zastał jeszcze tych ptaków.

- Bociany rzadko przylatują w pierwszym dniu wiosny. Najczęściej wracają między 24 a 26 marca. Natomiast prawie wszystkie w kraju na swoich gniazdach są zazwyczaj 1 kwietnia - powiedział.

Z krajów zimowania wracają też żurawie. Od kilkunastu dni widać je w liczących nawet po 150 ptaków kluczach. Zaraz po przylocie rozpoczynają tokowanie. Powrót ptaków z zimowania trwa krócej niż odloty. - Powodem pośpiechu jest chęć jak najszybszego dotarcia do gniazda - wyjaśnił ornitolog.

Bociany, które w czasie zimowania w Afryce żyją w stadach, w podróż powrotną wyruszyły w pierwszej połowie lutego. Ich powrót trwa około sześciu tygodni. Z kolei żurawie zimę spędziły na południu Europy lub w Afryce Północnej.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook